Co z fotowoltaiką w 2022 roku? Zmiany i co nas czeka

fotowoltaiki

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Zaproponowane zmiany będą miały ogromny wpływ na cały rynek fotowoltaiki w Polsce. Kto zyska, a kto straci po wprowadzeniu nowych przepisów i co z fotowoltaiką w 2022 roku? Oto nasza analiza.

Fotowoltaika w 2022 roku – koniec z upustami

Obowiązujący do tej pory system rozliczania pomiędzy prosumentami, a elektrowniami oparty był o system upustów. Polega on na tym, że właściciele systemów fotowoltaicznych mieli możliwość odzyskania nadwyżki wyprodukowanego prądu, w określonej proporcji. Najczęściej wynosi ona 70-80 proc. ilości zmagazynowanej energii. W przypadku większego zapotrzebowania każda kWh jest opłacana już po aktualnej stawce.

W rzeczywistości, większość osób korzystających z fotowoltaiki nie ma potrzeby korzystania z wyprodukowanych nadwyżek. Tym samym nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zakupem energii, nie licząc opłat stałych.

Rozważasz alternatywny model pozyskiwania energii? Zobacz, komu opłaca się zamontować fotowoltaikę.

Jednym z pomysłów rządzących jest więc likwidacja systemu upustów, a wprowadzone zmiany miałyby obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Od tego momentu, nowi prosumenci rozliczać się będą na zasadzie net billingu, a właściciele instalacji zamontowanych przed 1 kwietnia z upustów będą korzystać jeszcze przez kolejne 15 lat.

Net billing – na czym polega nowy system rozliczania prosumentów?

System net billing zakłada, że prosumenci będą sprzedawali nadwyżki wyprodukowanej energii wprost do sieci, natomiast za pobrany prąd zapłacą tak samo, jak inni odbiorcy. Do wydatków doliczyć należy również opłaty dystrybucyjne – na nie prosumenci otrzymają 15 proc. rabat.

Wszystkie transakcje związane z net billingiem oparte będą o depozyty prosumenckie. To konta, których właścicielami będą osoby posiadające między innymi instalacje fotowoltaiczne. Konta te będą zasilane energią elektryczną, którą prosumenci wprowadzą do sieci. Istotny jest fakt, że ich wartość wyrażona będzie w złotówkach, a nie jak do tej pory w ilości energii.

W praktyce prosumenci będą sprzedawać wyprodukowany prąd taniej, a następnie kupować go w wyższej, rynkowej cenie. Do tego doliczyć należy również opłaty stałe – między innymi za dystrybucję. Według ekspertów, taki model rozliczania sprawi, że osoby, które zainwestują w fotowoltaikę w gospodarstwie domowym, będą musiały dłużej czekać na całkowity zwrot kosztów inwestycji.

Zmiany przepisów w fotowoltaice w 2022 roku – kto zyska, a kto straci?

Proponowane zmiany w fotowoltaice najmocniej uderzą w zwykłych prosumentów, którzy posiadają instalacje fotowoltaiczne przy gospodarstwach domowych. Mniej korzystna forma rozliczania wyprodukowanej energii sprawi, że znacznie wydłuży się czas potrzebny do osiągnięcia całkowitego zwrotu z inwestycji. Dzisiaj, w przypadku niemal wszystkich operatorów jest to około 6 lat. Po wejściu w życie nowych przepisów o fotowoltaice, czas ten wydłuży się do nawet 10-11 lat.

To może sprawić, że wielu właścicieli firm oraz gospodarstw domowych po prostu zrezygnuje z montażu fotowoltaiki. Takiego scenariusza obawiają się producenci oraz firmy zajmujące się montażem paneli FV. Przedstawiciele branży wystosowali nawet własną propozycję brzmienia ustawy. Główne postulaty, które w niej znajdziemy to wprowadzenie okresu przejściowego oraz konieczność szerokiej dyskusji na temat nowych zasad rozliczania prosumentów.

Czy fotowoltaika w 2022 roku dalej się opłaca?

Zdecydowanie tak. Mimo że zaproponowane przez rządzących zmiany w przepisach dotyczących OZE niepokoją wielu prosumentów, to, jak przekonują eksperci, fotowoltaika dalej będzie opłacalna. Ciągle jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie darmowej energii i ograniczenie kosztów związanych z opłatami za prąd. To szczególnie popularne rozwiązanie w województwach – Dolnośląskim i Lubuskim.

Duży wpływ na to mają rosnące ceny energii elektrycznej – zwłaszcza w sektorze przedsiębiorstw. Montaż fotowoltaiki pozwala znacząco zredukować wysokość rachunków.

Co zrobić, aby skorzystać z upustów na fotowoltaice w 2022 roku?

Co istotne, możliwe jest jeszcze skorzystanie ze starego modelu rozliczania energii fotowoltaiki. Zapisy nowelizacji ustawy dotyczą nowych prosumentów, którzy dołączą do sieci po 31 marca 2022. Osoby, które zdecydują się na założenie instalacji fotowoltaicznej przed upływem tej daty, będą mogły korzystać z upustów przez kolejne 15 lat.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.