Co to jest fotowoltaika i co musisz o niej wiedzieć na początek?

Panele fotowoltaiczne

Jakieś informacje o fotowoltaice słyszał zapewne każdy. Na czym jednak dokładnie polega proces pozyskiwania energii ze słońca?Co to jest fotowoltaika i jak działają panele słoneczne?Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat – wszystko, co trzeba wiedzieć na początku swojej przygody z fotowoltaiką.

Fotowoltaika – co to jest?

Elektrownie węglowe – mimo ich negatywnego wpływu na środowisko – to wciąż najważniejsze źródło energii elektrycznej w Polsce. Spala się w nich węgiel, którego zasoby są coraz bardziej ograniczone. Ma to bezpośredni wpływ na podwyżkę cen prądu, a co za tym idzie wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika. Co to jest i na czym polega fotowoltaika?

Fotowoltaika – definicja

Co to jest fotowoltaika?Pod pojęciem fotowoltaiki kryje się proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych.Osoby, które zainstalują domową instalację fotowoltaiczną, mogą wytwarzać własny ekologiczny prąd i w dłuższej perspektywie wygenerować znaczne oszczędności.

Na czym polega fotowoltaika?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa fotowoltaika, trzeba przyjrzeć się bliżej zjawisku konwersji. Jest to zamiana energii słonecznej w prąd elektryczny stały, która zachodzi dzięki panelom fotowoltaicznym.Tak pozyskany prąd wędruje do inwertera (inaczej zwanego falownikiem) i zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli ten znajdujący się w każdym gniazdku elektrycznym. Nadwyżki z energii wytworzonej za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych są przesyłane do sieci, a użytkownik może je później wykorzystać w70%-80%.

Jak działa fotowoltaika– schemat:

1. Promienie słońca padają na ogniwa fotowoltaiczne.
2. Zachodzi zjawisko konwersji, czyli zamiany energii słonecznej w prąd stały.
3. Prąd stały ulega przekształceniu w prąd zmienny za pośrednictwem falownika.
4. Prąd zmienny trafia do gniazdek elektrycznych w całym domu.
5. Nadwyżki z wyprodukowanej energii płyną do sieci elektrycznej i mogą być później wykorzystane przez użytkownika.

Chcąc dowiedzieć się, na czym polega fotowoltaika, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest moc instalacji fotowoltaicznej, która zależy od następujących czynników:

  • wielkość dachu,
  • wielkość gruntu,
  • ekspozycja dachu na promienie słoneczne,
  • kąta nachylenia dachu,
  • zacienień.

Gdy okoliczności są mało sprzyjające – występuje zacienienie, dach jest usytuowany względem zachodu i wchodu – moc instalacji fotowoltaicznej powinna być większa, aby pokryć całość zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaką moc paneli fotowoltaicznych wybrać do swojego domu – skontaktuj się z doradcami InEnergy – pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Kilka elementów składa się na instalację, w uproszczeniu nazywaną fotowoltaiką. Co warto wiedzieć o budowie systemu, który sprawia, że w pełnie ekologiczna energia jest dostarczana do naszych gniazdek? Jak już zostało wyjaśnione, zjawisko konwersji zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele słoneczne. Prąd stały na prąd zmienny zostaje natomiast przekształcony w inwerterze –tzw. falownik stanowi zatem bardzo ważny element instalacji fotowoltaicznej. Równie istotnym urządzeniem jest licznik dwukierunkowy, który monitoruje przepływ energii, umożliwiając rozliczenie ilości wytworzonej przez użytkownika oraz tej pobranej z sieci.

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Aby odpowiedzieć na pytanie, co trzeba wiedzieć o fotowoltaice, musimy przyjrzeć się rodzajom ogniw fotowoltaicznych. Pełnią one bowiem bardzo ważną funkcję w przemianie energii słonecznej na prąd stały, czyli wspomnianej już konwersji. Wyróżniamy dwa typy ogniw fotowoltaicznych:

  • krzemowe monokrystaliczne – mają niezwykle uporządkowaną strukturę, co przekłada się na wysoką sprawność. Decydując się na instalację z tego surowca, możemy oczekiwać przetworzenia największej ilości promieniowania na energię elektryczną.
  • krzemowe polikrystaliczne– cechuje je większa wadliwość w porównaniu do ogniw monokrystalicznych. Ich skuteczność jest niemniej wciąż dobra, a cena znacznie niższa

InEnergy – fotowoltaika w Twoim domu

Bez wątpienia istnieje wiele perspektyw, które otwiera przed namifotowoltaika. Co jeszcze wartowiedziećo tym sposobie pozyskiwania energii?Zapytaj ekspertów InEnergy– odpowiemy nawszystkie pytania i pomożemy Ci wybrać panele słoneczne na miarę Twoich potrzeb. Oferujemyprodukty różnych firm, dlatego z pewnością znajdziesz rozwiązanie idealne dla siebie. Abyzapoznać się z zakresem naszych usług, odwiedź zakładkę FOTOWOLTAIKA

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.