Użytkowanie fotowoltaiki

Planujesz zainstalować fotowoltaikę w domu lub w firmie?

Zapytaj o radę naszych ekspertów

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Najczęściej zadawane pytania o użytkowanie instalacji fotowoltaicznych

Nagromadzony na panelach śnieg może blokować pozyskiwanie promieni słonecznych i wówczas najlepiej go uprzątnąć, uważając przy tym, by nie porysować paneli. Nie mniej jednak, śnieg zalegający wokół instalacji PV może też korzystnie wpływać na jej efektywność. Światło odbite od otaczającego panele śniegu to dodatkowe źródło energii, które możemy wykorzystać na swoje potrzeby! Zjawisko to nazywamy efektem albedo.

Tak. W pochmurne dni panele fotowoltaiczne również są w stanie pozyskiwać energię. Dzieje się tak, bowiem, mimo chmur, promieniowanie nadal występuje i dociera do instalacji. Jego intensywność jest oczywiście mniejsza, natomiast wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie energetyczne.

Żywotność paneli fotowoltaicznych w pełnej wydajności szacuje się na około 30 lat. Nie zmienia to faktu, że najstarsze na świecie panele PV funkcjonują już ponad 60 lat i w dalszym ciągu spełniają swoją rolę!

Nie. Instalacja fotowoltaiczna może działać niezależnie od temperatury. Dzieje się tak, ponieważ jest zasilana przez promienie słoneczne, a nie ciepło. Promienie słoneczne są wytwarzane nawet w zimne i pochmurne dni.

Panele pracują najwydajniej w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Nie zmienia to faktu, że są one gotowe do pracy w zakresie temperatur od -40 do +85 stopni, a głównym czynnikiem nie jest temperatura, a ilość pozyskanych promieni słonecznych.

Tak. W Polsce mamy bardzo optymalną pogodę pod fotowoltaikę. Wbrew pozorom, do poprawnego funkcjonowania fotowoltaiki wcale nie są potrzebne stale wysokie temperatury. Ponadto, w naszym kraju niezbyt często występują ekstremalne zjawiska pogodowe, jak np. gradobicia, czy intensywne wichury, które mogłyby uszkodzić instalację.

Jeżeli Twoja instalacja wyprodukuje więcej energii, niż potrzebujesz, dodatkowa moc oddawana jest do zakładu energetycznego. Możesz odebrać zmagazynowaną energię w późniejszym terminie: 80%, jeżeli Twoja instalacja nie przekracza 9,9 kWp lub 70% w przypadku instalacji od 10 kWp do 49,99 kWp.

Zgodnie z definicją, prosument to ktoś, kto jednocześnie korzysta oraz produkuje. To określenie bardzo trafnie określa właścicieli instalacji fotowoltaicznych, którzy są w stanie wyprodukować własną energię, a jednocześnie wykorzystują ją na swoje cele.

Instalacja fotowoltaiczna to kilka ogniw słonecznych, które są połączone w moduły. Aby w pełni działała, niezbędne jest podłączenie modułów do inwertera (falownika), który zmieni prąd stały na prąd zmienny. Elementami instalacji jest także konstrukcja nośna oraz okablowanie.

Inwerter fotowoltaiczny (nazywany także falownikiem) pozwala na wytworzenie prądu zmiennego, który może być wykorzystany do zasilania domowych urządzeń. Jest to niezbędny element instalacji fotowoltaicznej, gdyż energia pozyskana bezpośrednio z paneli PV to prąd stały.

Jeżeli Twoja instalacja nie wygeneruje wystarczającej ilości energii, a jesteś podłączony do sieci, możesz odebrać oddane wcześniej nadwyżki energii lub dokupić potrzebną ilość z sieci. Jeżeli posiadasz magazyn energii – wszelkie niedobory będą wyrównywane z nagromadzonej zapasowo energii.

Fotowoltaika działa niemalże bezgłośnie. Same moduły PV nie generują dźwięków podczas pracy. Jedyny hałas, porównywalny do głośności szeptu, wydobywa się z falownika.

Nie, regularna konserwacja paneli nie jest konieczna. Większość producentów zaleca jedynie czyszczenie paneli raz do roku, by utrzymać pełną wydajność instalacji.