Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła

Wybierając ogrzewanie do swojego domu, zazwyczaj chcemy postawić na tani w eksploatacji i prosty w obsłudze system. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie pompa ciepła. Co to jest? Jak działa pompa ciepła i czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? W poniższym tekście odpowiadamy na te pytania.

Pompa ciepła – definicja

Czym jest pompa ciepła? Według powszechnie przyjętej definicji, pod tym pojęciem kryje się system grzewczy, który – w odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń zasilanych węglem, olejem czy elektrycznością – nie produkuje własnej energii. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę, pompa ciepła niczego nie spala, pobierając energię ze środowiska naturalnego: wody, gruntów, a także powietrza.

Jak działa pompa ciepła?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działają pompy ciepła, trzeba zapoznać się z zasadą fizyczną zwaną efektem Joule’a Thompsona. Polega ona na przenoszeniu ogrzanych mas powietrza z zewnątrz do środka pomieszczenia za pomocą procesów termodynamicznych. Działanie pomp ciepła przypomina więc funkcjonowanie lodówki, ale zachodzi odwrotnie. Pompa ciepła ogrzewa przestrzeń od środka, a potem oddaje zimno na zewnątrz, natomiast lodówka – ochładza masy powietrza wewnątrz i emituje ogrzane powietrze dookoła.

Jak działa pompa ciepła, skoro nie produkuje własnej energii? Jej jedynym źródłem zasilania jest prąd, niezbędny do dostarczenia energii z odnawialnych zasobów: wody, powietrza i gruntów. Elektryczność to jednak tylko 25% energii, której pompa ciepła potrzebuje do ogrzania budynku. Pozostałą część system grzewczy pobiera ze środowiska naturalnego, co czyni go w pełni ekologicznym i tanim w eksploatacji.

Źródła energii a działanie pomp ciepła

Istnieje kilka źródeł, na których mogą bazować pompy ciepła. Jak działają procesy pobierania energii w przypadku każdego z nich?

  • Powietrze

Gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, warto skorzystać z systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła. Zasada działania tego urządzania polega na pobieraniu energii z ciepłego powietrza. Nawet gdy temperatura jest ujemna, można skutecznie wykorzystać powietrze atmosferyczne na potrzeby grzewcze. Dlatego nie musimy obawiać się, że skuteczność ogrzewania spadnie podczas wyjątkowo zimnych dni. A jak działa pompa ciepła w letnich warunkach? Wówczas może sprawdzić się jako klimatyzator.

  • Grunty

W ziemi znajdują się nieograniczone zasoby ciepła. Dzięki pompom pobierającym energię z gruntu możemy wykorzystać je do ogrzewania naszego domu. Elementami, które to umożliwiają, są wymiennik gruntowy oraz kolektor. Rodzaj kolektora zależy od kilku ważnych czynników: rodzaju gruntu, rozmiarów przestrzeni oraz akceptowalnego rozmiaru prac ziemnych. Warto wiedzieć, że pompy gruntowe często nazywa się solankowymi, ponieważ krąży w nich woda zmieszana z glikolem, czyli solanka.

  • Woda

Działanie pomp ciepła zachodzi dzięki wodzie rzecznej, pobieranej ze studni lub strumienia, znajdujących się na terenie działki. Wykorzystywanie wody gwarantuje doskonałe rezultaty (zwłaszcza w przypadku, gdy ma ona temperaturę w granicach 5-8 stopni) i pozwala przetransportować ciepło znacznie szybciej niż konkurencyjne systemy grzewcze. Jak działają pompy ciepła oparte na wodzie? Pobierają energię z wodonośnych warstw zbiornika wodnego, które zachowują wysoką temperaturę nawet w warunkach zimowych. System takich pomp ciepła składa się z pojedynczej pętli wodnej, transportującej energię do konwektora.

Rodzaje odbiorników pompy ciepła

Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, co to jest pompa ciepła i jak pobiera energię ze źródeł zewnętrznych, warto przyjrzeć się innej ważnej kwestii, czyli odbiornikom znajdującym się w domu. Aby ogrzane powietrze dotarło do budynku, powinniśmy dysponować nie tylko dolnym źródłem energii, ale także górnym, czyli instalacją grzewczą. Odbiornikiem ciepła w pomieszczeniu może być między innymi:

  • ogrzewanie sufitowe – umieszczone na suficie, które nie wymaga montażu widocznych grzejników,
  • ogrzewanie grzejnikowe – tradycyjny system grzewczy, który wymaga montażu grzejników niezbędnych do ogrzewania powietrza w każdym pomieszczeniu,
  • ogrzewanie podłogowe – instalowane pod połogą i niewymagające montażu widocznych grzejników,
  • podgrzewanie ciepłej wody – pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania powietrza, ale także wody.

InEnergy – pompa ciepła w Twoim domu

Niewątpliwie istnieje wiele możliwości, które dają nam pompy ciepła. Jak działają i co warto o nich wiedzieć? Zapytaj specjalistów InEnergy– wytłumaczymy Ci wszystko dokładnie i pomożemy  wybrać pompę ciepła dostosowaną do potrzeb Twojego domu. Proponujemy urządzenia od trzech różnych producentów, dlatego bez problemu znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla siebie. Aby zapoznać się z naszą ofertą, odwiedź zakładkę „pompy ciepła”.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.