Wszystko o pompach ciepła
- odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Planujesz zainstalować pompę ciepła w domu lub w firmie?
Napisz do nas
Najczęściej zadawane pytania o użytkowanie pompy ciepła
Za pomocą pompy ciepła możesz zarówno ogrzewać dom, jak i podgrzewać wodę. Niemniej jednak możesz też wybrać tylko jedno lub drugie rozwiązanie.
Pompa ciepła ma wielorakie zastosowanie. Może nie tylko ogrzewać, ale także chłodzić. Jest to możliwe dzięki odwróceniu kierunku obiegu czynnika roboczego układzie chłodniczym. – Wówczas pompa ciepła będzie działać jak klimatyzator.
Pompy ciepła posiadają różny poziom generowanego hałasu. Mimo że urządzenie instalowane jest na zewnątrz, warto zweryfikować poziom hałasu przed zakupem.
Pompa ciepła to urządzenie smart. Możesz obsługiwać ją zdalnie za pomocą aplikacji, co jest niezwykle wygodne.
Tak. Możesz zarządzać działaniem swojej pompy ciepła. Masz możliwość dopasowania indywidualnych programów czasowych zgodnie z Twoim zapotrzebowaniem.
Tak. Nowoczesne pompy ciepła, które czerpią energię z powietrza, są w pełni wydajne nawet zimą. Urządzenia dobrych producentów mogą pracować nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -20 stopni Celsjusza.
Inwestycja w pompę ciepła
Pompę ciepła można zainstalować do istniejącego już systemu grzewczego. Nie ma konieczności jego modernizacji, ani wymiany, co znacznie zmniejsza koszty inwestycji.
Pompa ciepła działa odwrotnie niż lodówka. Urządzenie pobiera chłodne powietrze z otoczenia i ogrzewa je. Zjawisko to nazywane jest efektem Joule’a-Thomsona.
Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Dzielimy je w zależności od tego, skąd czerpią energię – może to być energia z gruntu, z wody lub z powietrza.
Nie. Kupując pompę ciepła musisz zwrócić uwagę na to, jaka jest jej moc. Przykładowo, 100-metrowy dom wybudowany w standardowej technologii wykazuje zapotrzebowanie na moc cieplną na poziomie 9-10 kW. Oczywiście, moc pompy ciepła będzie miała wpływ na jej cenę.
Geotermalne pompy ciepła wykorzystują energię pobieraną z gruntu. Aby je zainstalować należy wykonać odwierty na głębokości od 50 do nawet 350 metrów. Ten rodzaj pomp cechuje wysoka wydajność oraz minimalny poziom hałasu.
To mit. Porównując pompę ciepła do innych rodzajów instalacji grzewczych jej koszt nie jest diametralnie różny. Warto też pamiętać o oszczędnościach, jakie wiążą się z jej instalacją.
Inwestycja w pompę ciepła
Pierwsza pompa ciepła powstała w 1857 roku. Zbudował ją Peter von Rittinger. Pompa została wykorzystana do suszenia soli na bagnach solnych w Austrii.
Polacy coraz chętniej decydują się na zakup na pompy ciepła. Tylko w 2020 roku odnotowano wzrost sprzedaży tych urządzeń na poziomie 108%.
Mimo że pompa ciepła do pracy potrzebuje prądu, zaliczamy ją do Odnawialnych Źródeł Energii, bowiem aż 3/4 energii potrzebnej do jej pracy pozyskuje ze środowiska naturalnego, np. z powietrza.