Inwestycja w fotowoltaikę
Planujesz zainstalować fotowoltaikę w domu lub w firmie?
Napisz do nas
Najczęściej zadawane pytania o inwestycję w instalację fotowoltaiczną
Najtańszym źródłem energii odnawialnej na świecie od 2017 roku jest energia słoneczna. Od 2019 roku jest ona też tańsza niż paliwa kopalne, co jest kolejnym istotnym argumentem przemawiającym za inwestycję w fotowoltaikę.
Fotowoltaika opłaca się już w momencie, gdy miesięcznie płacisz za prąd powyżej 300 złotych. Pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego może znacznie zredukować tę kwotę. A im więcej płacisz za prąd, tym więcej możesz oszczędzić w długofalowej perspektywie.
Tak, to możliwe. Instalując fotowoltaikę o odpowiednio dobranej mocy Twoje rachunki za prąd zostaną pomniejszone do zera, a jedyną opłatą pozostanie opłata stała oraz opłata abonamentowa. Jeżeli dodatkowo zainstalujesz magazyn energii, możesz całkowicie odłączyć się od sieci i wówczas nie będziesz płacić nic zakładowi energetycznemu.
Nie, same panele nie są wystarczające. Do korzystania ze słonecznej energii niezbędna jest pełna instalacja fotowoltaiczna, w skład której wchodzi także inwerter. Dzięki niemu prąd stały może zostać przekształcony w prąd zmienny, którego będziemy mogli użyć w naszych domach.
Panele fotowoltaiczne wytwarzają przeciętnie 10 kilowatogodzin energii elektrycznej na metr kwadratowy. Odpowiada to mocy, jaką wytworzy urządzenie o mocy 1000W przez 10 godzin.
Kluczowym aspektem na samym początku jest rzetelna kalkulacja. Ma ona bezpośredni wpływ na optymalną wycenę instalacji fotowoltaicznej. Od oszacowania niezbędnego zapotrzebowania na ilość energii w gospodarstwie domowym lub w firmie zależy ilość potrzebnych paneli, a co za tym idzie – cena całej instalacji.
W momencie, w którym zainstalujesz fotowoltaikę, Twoje dotychczasowe rachunki za prąd ulegną znacznemu zmniejszeniu. Możesz więc zamienić rachunek za prąd na spłatę raty kredytu, dzięki czemu nie odczujesz dodatkowego obciążenia finansowego, a po latach będziesz cieszyć się darmową energią. Istnieją także liczne programy dofinansowań i możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Aby poznać szczegóły skontaktuj się z doradcą energetycznym InEnergy.
Pod uwagę należy wziąć koszty paneli fotowoltaicznych, a także koszt inwertera, niezbędnej konstrukcji i oprzyrządowania. Nie bez znaczenia jest również koszt montażu oraz prac elektrycznych niezbędnych do podłączenia instalacji oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji. W InEnergy zajmujemy się kompleksową instalacją fotowoltaiki, a wszelkie koszty będą przejrzyste już na poziomie wyceny.
Oczywiście. Jeżeli szkoła lub uczelnia posiada osobny budynek, najlepiej ze skośnym dachem, lub miejsce na gruncie, gdzie może zostać zainstalowana fotowoltaika, jest to najbardziej ekonomiczny sposób zasilania. W InEnergy pomagamy dyrektorom szkół w pozyskaniu korzystnego finansowania, a także we wszelkich formalnościach.
Najbardziej popularnymi panelami fotowoltaicznymi na rynku są panele monokrystaliczne. Dzięki strukturze pojedynczych monokryształów krzemu cechują się one wyższą mocą oraz większą wydajnością. Co ciekawe, technologię powstawania monokryształów opracował Polak, Jan Czochralski.
Ogniwa w technologii PERC zawierają dodatkową warstwę aluminiowej powłoki z laserowo wyciętymi otworami, dzięki której światło przenikające płytkę krzemową jest kierowane do niej powtórnie. Oznacza to znacznie lepszą wydajność paneli.
Fotowoltaika to pewny zwrot z inwestycji. Mimo pozornie wysokich kosztów ta inwestycja zawsze przynosi wymierne korzyści wraz z upływem czasu. Patrząc na perspektywę długofalową jest to bardzo opłacalna inwestycja.
Niekoniecznie. Fotowoltaikę możesz zainstalować na dachu lub na gruncie. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujesz i jak bardzo jest ona wyeksponowana na promieniowanie słoneczne.
Oczywiście. Nowoczesne rozwiązania w rolnictwie, takie jak fotowoltaika, to już norma. Dzięki temu rolnicy mogą zaoszczędzić setki złotych na rachunkach za prąd i przeznaczyć je na realizację innych ważnych przedsięwzięć.
Przede wszystkim panele muszą być stosunkowo dobrze nasłonecznione i ustawione pod odpowiednim kątem. Ważne jest również odpowiednie oszacowanie zapotrzebowania energetycznego i wybór urządzeń dobrego producenta.
Rosnące z roku na rok ceny prądu są faktem. Najlepszym sposobem na uniknięcie podwyżek jest inwestycja w fotowoltaikę. To realny i łatwo dostępny sposób na oszczędności.
Panele fotowoltaiczne przeciętnie posiadają 15 lat gwarancji. Gwarancją są objęte zazwyczaj także inne elementy instalacji, takie jak falownik, czy konstrukcja nośna, jednak czas gwarancji na te elementy może się różnić.
W InEnergy otrzymasz gwarancję na poszczególne elementy instalacji. Oferujemy od 15 do 25 lat na uzysk i optymalizatory, 15 lat na panele PV oraz 10 lat na inwerter oraz stelaż.
Oczywiście. Panele na dachach urzędów, domów kultury czy spółek miejskich to znakomity sposób na oszczędności. Jeżeli istnieje możliwość zainstalowania paneli na dachu lub na gruncie to nie ma żadnych innych przeciwwskazań.
Instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się już po kilku latach i przynieść liczne oszczędności w przyszłości. Wszystko zależy od wielkości inwestycji, natomiast zazwyczaj zwraca się ona po około 8 – 10 latach. Przykładowo, jeżeli za prąd płacisz około 300 zł miesięcznie, Twoja inwestycja zwróci się po około 9 latach. Później będziesz czerpać energię całkowicie za darmo.
Tak, istnieje możliwość skorzystania z dofinansowań w ramach programów rządowych, np. Mój Prąd. Są one ogłaszane cyklicznie i często oferują bezzwrotne dotacje, ale wymagają spełnienia określonych warunków. Klienci indywidualni mogą skorzystać także z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.
Tak. Aby panele fotowoltaiczne pobierały odpowiednią ilość promieni słonecznych trzeba ustawić je pod odpowiednim kątem. Właśnie dlatego są one montowane pod ukosem i są skierowane zazwyczaj w stronę południową.
W systemie on-grid wyprodukowane nadwyżki prądu są oddawane do sieci. Część tych nadwyżek możemy odebrać w miesiącach, w których ekspozycja słoneczna jest niższa.
Posiadając instalację off-grid nie jesteś podłączony do sieci i nie musisz zgłaszać swojej instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. Musisz natomiast zaopatrzyć się w akumulatory gromadzące prąd, dlatego ta instalacja jest droższa.
Tak. Fotowoltaika to nie tylko energia odnawialna, którą pozyskuje się bez wyczerpywania zasobów Ziemi, ale też sposób na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę nawet proces utylizacji paneli PV, przez 25 lat użytkowania fotowoltaiki możemy zredukować emisję CO2 aż o ponad 21 ton w porównaniu do węglowego źródła wytwarzania energii. Porównując zatem fotowoltaikę i paliwa kopalne, fotowoltaika jest wysoce przyjazna dla środowiska.
Tak, i to w znaczny sposób. System fotowoltaiczny emituje ok. 50 gramów CO2 na wytworzoną kilowatogodzinę. Dla porównania: elektrownie wykorzystujące węgiel brunatny generują aż 1075 gramów CO2 na kWh.
Obecnie zasilanie nieruchomości to najbardziej powszechne wykorzystanie energii słonecznej. Co ciekawe, trwają prace nad opracowaniem zasilania fotowoltaicznego dla samochodów, pociągów, a nawet samolotów!