Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w domach, firmach i gospodarstwach rolnych staje się coraz bardziej powszechne. Wynika to nie tylko z chęci dbania o zagrożone środowisko naturalne, lecz także niesie ze sobą wiele korzyści i bardzo szybko się zwraca. Jeśli chcesz wiedzieć, czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca, przeczytaj nasz artykuł.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać, że jej cena zależy przede wszystkim od kilku istotnych kwestii:

  • rocznego zużycia prądu;
  • mocy oraz wydajności paneli fotowoltaicznych;
  • wielkości instalacji, która jest zależna od ilości zużywanego prądu;
  • kosztów elementów dodatkowych, np. inwertera;
  • montażu instalacji na dachu.

Roczne zużycie prądu przez rodzinę 4-osobową w domu jednorodzinnym to koło 4000 kWh. By wyprodukować ilość prądu pokrywającą zapotrzebowanie roczne, trzeba zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy około 5,1 kWp. Koszt takiej inwestycji wynosi średnio 24 000 zł brutto, na który składają się:

  • cena paneli fotowoltaicznych – to aż 45% całej kwoty;
  • cena inwertera – 20% wszystkich kosztów;
  • cena konstrukcji i oprzyrządowania, w tym elementy nośne oraz przewody – 15% kwoty;
  • opłata za montaż – 10% wszystkich kosztów;
  • prace elektryczne, obejmujące podłączenie inwertera do sieci oraz sporządzenie dokumentacji – 10% ceny całkowitej.

Choć cena instalacji fotowoltaicznej może wydawać na początku wysoka, jednak szybko się zwraca.

Jak długo zwraca się fotowoltaika?

Inwestując pieniądze w montaż fotowoltaiki liczymy, że poniesione wydatki dość szybko się zwrócą. Jak długo trzeba na to czekać? Wszystko zależy przede wszystkim od ilości energii, potrzebnej w domu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, średnia ilość zużycia prądu rodziny czteroosobowej, mieszkającej w domu jednorodzinnym, wynosi około 4000 kWh rocznie. Biorąc pod uwagę obecną cenę energii wynoszącą 0,617 zł za 1 kWh, daje to prawie 2500 zł rocznie, to ponad 200 zł opłat miesięcznie. Wystarczy ten rachunek za prąd zamienić na niewielką ratę, a już po 10 latach, zyskamy całkowitą niezależność energetyczną.

Podane koszty nie nie uwzględniają ewentualnego ogrzewania elektrycznego, które zależnie od kilku czynników, np. powierzchni domu, kosztuje kolejnych kilka tysięcy rocznie. Średnia cena ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 metrów kwadratowych to nawet 5000 zł rocznie. Montując instalację fotowoltaiczną, warto również zainwestować w pompy ciepła, co dodatkowo zmniejszy nasze wydatki na utrzymanie domu.

Zysk z paneli słonecznych będzie się zwiększał wraz ze wzrostem cen za energię elektryczną, a wykorzystanie dotacji do fotowoltaiki, zmniejszy całkowity koszt inwestycji o kilka tysięcy.

Dofinansowanie fotowoltaiki — program Mój Prąd 2020

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wspiera również polski rząd. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował specjalny program dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z dopłat rządowych mogą skorzystać osoby fizyczne, które chcą wytwarzać prąd na własne potrzeby domowe. Warto zaznaczyć, że ich instalacja fotowoltaiczna nie może przekroczyć 10 kW. Wniosek na dofinansowanie można składać jeszcze do 18 grudnia tego roku.

Instalacja fotowoltaiczna — czy zawsze się opłaca?

To kolejne istotna kwestia. Czy zawsze warto inwestować w tak duży wydatek. Prawda jest taka, że nie zawsze instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna. Ma to miejsce w kilku sytuacjach.

1. Opłaty za energię są dość niskie i nie przekraczają kwoty około 100-150 zł. Jednakże, wraz ze wzrostem cen prądu utrzymanie takiego poziomu wydatków na energię elektryczną w domu jednorodzinnym będzie coraz trudniejsze.

2. Jeśli planowana jest przeprowadzka. Taka inwestycja nie jest potrzebna, może jednak zwiększyć wartość domu przy jego sprzedaży.

3. Jeśli dach wymaga remontu lub wymiany. Oczywiście nie warto wtedy inwestować w montaż fotowoltaiki. Warto jednak w takiej sytuacji zastanawiać się nad montażem dachówek fotowoltaicznych.

4. Jeżeli dom stoi w mocno ocienionym miejscu. W takim wypadku wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie znacząco niższa, a w związku z tym również zwrot z inwestycji mniejszy. Dlatego, tak istotne jest przeprowadzenie wcześniejszej analizy otoczenia przez ekspertów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą fotowoltaiki dla domów.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.