Komu instalacja fotowoltaiczna przyniesie korzyści?

Instalacja fotowoltaiczna

Jak Polska długa i szeroka, wszędzie montowane są instalacje fotowoltaiczne. W samym tylko wrześniu 2021 roku powstało 36 754 nowych elektrowni PV. Dzięki temu moc zainstalowana paneli słonecznych wzrosła rok do roku o ponad 100%. Korzyści z fotowoltaiki występują na wielu płaszczyznach: środowiskowej, ekonomicznej, estetycznej czy społecznej. W tym artykule rozpatrzymy gdzie i kiedy opłaca się zakładać fotowoltaikę.

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie dedykowane dla szerokiej grupy odbiorców. Nowe elektrownie powstają na budynkach użyteczności publicznej, domkach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych. W każdym miejscu wykorzystuje się szereg urządzeń elektrycznych, które do prawidłowe funkcjonowania potrzebują prądu. Komputery, telewizory, oświetlenie, klimatyzatory, grzejniki, lodówki i wiele innych – to tylko niektóre z rozwiązań generujących koszty dla właścicieli. A im większe zapotrzebowanie na energię danego podmiotu, tym opłaty wyższe, a co za tym idzie także korzyści z fotowoltaiki bardziej okazałe. Dlatego niezależnie czy potrzebujemy tańszego zasilania na cele domowe, czy może prowadzimy chlewnię, kurnik, zakład fryzjerski lub basen, wszędzie dobrym pomysłem będzie fotowoltaika. Czy się opłaca montować ją na zasadach prosumenta?

Fotowoltaika – korzyści dla prosumenta

Jeszcze do końca marca 2022 roku każda nowa instalacja będzie działać według dotychczasowych zasad. Prosumencja łączy w sobie produkcję energii z jej konsumpcją. Wygenerowana przez panele energia trafia do gniazdek w całym obiekcie. Zasoby niezużywane na bieżąco są z kolei magazynowane w sieci. Można je odebrać w dowolnym innym momencie podczas 12 następujących po wprowadzeniu miesiącach. To bardzo wygodny sposób rozliczania prądu, który pociąga za sobą szereg korzyści. Należą do nich:

  • Gwarancja dostaw energii – jeśli nasz wirtualny magazyn energii jest niewystarczający, pobieramy energię od sprzedawcy.
  • Uniezależnienie się od podwyżek cen energii elektrycznej.
  • Zwrot z inwestycji – dzięki prosumencji zwrot z przeciętnej instalacji wynosi raptem 6-7 lat. Więcej o cenach instalacji piszemy w tym artykule.
  • Efektywny system magazynowania – niezależnie czy potrzebujemy prądu zimą, nocą czy w porze deszczowej, dostępne zasoby możemy wykorzystać w dowolnym momencie. Tak działa fotowoltaika.

Czy się opłaca to z innych punktów widzenia? Oczywiście. Poniżej punktujemy inne korzyści z fotowoltaiki:

  • Wysoka trwałość – przeciętna instalacja pracuje przez okres nawet 30 lat!
  • Samoobsługa fotowoltaiki – korzyścią jest także brak konieczności bieżącego monitorowania urządzenia.
  • Cicha praca – same moduły PV nie generują dźwięków podczas pracy. Jedyny hałas o mocy ludzkiego szeptu wydobywa się z falownika.
  • Podniesienie wartości nieruchomości – elektrownia fotowoltaiczna przyczynia się do zwiększenia wartości nieruchomości o kilkanaście procent.
  • Niższe zanieczyszczenie powietrza – energia powstająca ze słońca jest ‘zielona’, czyli nie powoduje powstawania dwutlenku węgla, tlenków siarki czy pyłów.

Fotowoltaika – kiedy się opłaca firmom?

Prowadzą Państwo przedsiębiorstwo i zastanawiają się, czy fotowoltaika się opłaca? Opinie są tu jednoznaczne. Każdy podmiot gospodarczy ma możliwość działania zarówno na zasadach prosumencji, jak i handlu energii. Oba te modele są bez wątpienia bardziej opłacalne niż pobieranie energii od sprzedawcy. Jakiej wielkości powinna być ta fotowoltaika? Korzyści są największe, gdy jest ona dopasowana do naszych potrzeb. Każde przewymiarowanie oznacza niepotrzebne koszty na etapie inwestycji. Z kolei zbyt mała elektrownia skutkuje koniecznością dalszej współpracy z dostawcą prądu. Aby zoptymalizować swoje źródło energii, warto skorzystać z usług doradców Inenergy, którzy fachowo wyliczą niezbędną moc. Dodatkowym atutem z posiadania własnej instalacji firmowej jest budowanie proekologicznego wizerunku wśród klientów. Przywiązanie do marki można osiągnąć na wiele różnych metod. Jedną z nich jest polityka CSR, między innymi oparta na zielonych technologiach.

Fotowoltaika – czy się opłaca jednostkom samorządu terytorialnego i rolnikom?

Jednostki Samorządów Terytorialnych posiadają w swoim majątku wiele obiektów. Chodzi tu nie tylko o Urzędy Gminy, ale także Hydrofornie, Stacje Uzdatniania Wody, Ośrodki Kultury czy Szkoły i Przedszkola. Każde z tych miejsc wymaga zasilania w energię elektryczną, a zużycie jest daleko większe niż w zwykłym gospodarstwie domowym. To oczywiście olbrzymie koszty dla JST. Aby je ograniczyć, dobrym pomysłem jest fotowoltaika. Czy to się opłaca w każdej lokalizacji? Jeśli nie dochodzi do zacienień, a budowla nie jest położona na terenach zalewowych, nie ma żadnych przeciwwskazań do uruchomienia nowej elektrowni PV. Co ważne, praktycznie każdy Regionalny Program Operacyjny czy Nowy Ład preferuje tego typu inwestycje do dofinansowania, dzięki czemu całe przedsięwzięcie można zamknąć w niskich kosztach. Podobnie jest z rolnikami, dla których uruchomiono dedykowany program dotacji Agroenergia. Dzięki niemu oświetlenie i ogrzewanie pieczarkarni, szklarni czy chłodni jest tanie.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.