Program Czyste Powietrze – co musisz o nim wiedzieć?

dotację na fotowoltaikę

Dofinansowania Czyste Powietrze istnieją nieprzerwanie już od paru lat. Rok 2022 przyniósł niezbędne zmiany, które są wynikiem obserwowanych trendów i konsultacji z różnymi środowiskami. Tą najważniejszą jest wzmożona pomoc dla mniej zamożnych Polaków. Jakie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można będzie uzyskać? Kto załapie się na nowe preferencje? Czy dalej wspierana będzie fotowoltaika? To nie jedyne pytania, na które odpowiedzi znajdą Państwo w tym artykule.

Czy będą dotację na fotowoltaikę?

Na początek uspokójmy potencjalnych zainteresowanych dofinansowaniem Czyste Powietrze. Fotowoltaika nadal będzie wspierana w ramach nowych konkursów. Wynika to wprost z celu strategicznego konkursu, którym jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. O tym, jak ważny jest to problem, najlepiej mówią dane statystyczne. Według szacunków Environmental Research rocznie niemal 100 tysięcy Polaków umiera na skutek powstawania smogu. Niestety nadal najwięcej zanieczyszczeń powstaje w domkach jednorodzinnych, w których wykorzystuje się wysokoemisyjne źródła ciepła. Wielu mieszkańców tych obiektów nie stać na modernizację z uwagi na brak oszczędności. Z myślą o nich Czyste Powietrze zmieniło od 2022 roku część wytycznych programowych.

Program Czyste Powietrze 2022 – beneficjenci

Kto może starać się o dofinansowania Czyste Powietrze? Nabór skierowany został do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotację otrzymają jednak tylko te obiekty, które już istnieją i korzystają z nieefektywnych źródeł ciepła. Dla nowych budynków planowany jest inne konkurs – Moje Ciepło. Czyste Powietrze nie wyklucza także wsparcia klienta biznesowego. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy w domu prowadzona jest działalność gospodarcza, a udział powierzchni przeznaczonej na jej prowadzenie nie przekracza 30% powierzchni użytkowej budynku.

Program Czyste Powietrze 2022 – jakie są zmiany?

Jak już wspomnieliśmy, Program Czyste Powietrze uległ zmianom. Nie są to kosmetyczne korekty, ale poważne modyfikacje, którym warto przeznaczyć kilka zdań. Możemy je podzielić na cztery moduły:

 • Brak pieców węglowych w kosztach kwalifikowanych.
 • Wsparcie dla kotłów dwupaliwowych.
 • Uproszczenie zasad realizacji zadania.
 • Nowy próg finansowania.

Program Czyste Powietrze 2022 – piece węglowe i kotły dwupaliwowe

Czy Czyste Powietrze obejmuje pompy ciepła? Oczywiście tak. To jedno z najbardziej efektywnych źródeł zaopatrzenia w ciepło. Nowością w podstawie programowej jest jednak usunięcie z listy wspieranych rozwiązań pieców węglowych minimum piątej generacji. Do tej pory była to chętnie wybierana zmiana – szacuje się, że w zeszłym roku skorzystało z niej około 15% beneficjentów. Jednocześnie miejsce pieców węglowych zajęły kotły dwupaliwowe, czyli źródło uzyskiwania ciepła z palenia pelletem i zgazowania drewna.

Czyste Powietrze – uproszczenie zasad

Ważnym modułem zmian Programu Czyste Powietrze jest uproszczenie zasad rozliczania projektu. Do wprowadzonych korekt należą:

 • Możliwość łączenia dofinansowania z gminnymi programami parasolowymi w sytuacji, gdy wnioskodawca nie staje się właścicielem źródła ciepła aż do zakończenia okresu trwałości.
 • Wydłużenie terminu realizacji projektu w sytuacji, gdy opóźnienie wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.
 • Dookreślenie wymagań stawianych przewodom kominowym w przypadku kotłów na paliwo stałe.

Program Czyste Powietrze – trzy progi finansowe?

Program Czyste Powietrze podzielony jest na trzy części. Aby zostać zakwalifikowanych do konkretnej grupy wsparcia, trzeba spełnić określone wymagania dochodowe. I tak poziom podstawowy wspiera beneficjentów z dochodami nieprzekraczającymi 100 000 złotych rocznie. Podwyższony poziom dotacji otrzymują osoby, które osiągają dochody na poziomie:

 • 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
 • 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wreszcie ostatnia, najmniej zamożna grupa, osiąga dochody maksymalnie 900 złotych na jednego członka gospodarstwa domowego lub 1260 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego. Drugą szansą na kwalifikację do tej grupy jest prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jakie dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze będzie można uzyskać? Odpowiednio do 30 tysięcy złotych dla poziomu podstawowego, 37 tysięcy złotych dla poziomu podwyższonego i 69 tysięcy złotych dla nowego progu.

Czy Czyste Powietrze obejmuje pompy ciepła?

Czyste Powietrze to program, który dotuje szeroko zakrojone działania niskoemisyjne. Zaliczyć możemy do nich między innymi:

 • wymianę starych źródeł ciepła,
 • docieplenie przegród budynku,
 • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • instalacje odnawialnych źródeł energii.

Jakie OZE wspiera Czyste Powietrze? Pompa ciepła i fotowoltaika to najpopularniejsze rozwiązania. Nabór odbywa się w trybie ciągłym. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu z doradcami InEnergy. Chętnie podpowiemy, jak zmaksymalizować swoje korzyści ekonomiczne, ekologiczne i organizacyjne przy udziale funduszy Programu Czyste Powietrze.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.