Montaż fotowoltaiki – jak wybrać fachową ekipę?

firma montująca fotowoltaikę

Decyzja zapadła – od teraz będziecie korzystać z energii słonecznej do produkcji prądu. Do ustalenia pozostała tylko kwestia wyboru firmy, która zajmie się montażem całej instalacji. I tutaj pojawia się problem. W jaki sposób ocenić, która z nich jest najlepsza. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Wybór firmy do montażu fotowoltaiki – dlaczego jest tak ważny?

Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się montażem instalacji może być najtrudniejszą częścią całego procesu przechodzenia na fotowoltaikę. Obserwowany w ostatnich latach boom na rynku sprawił, że pojawiło się na nich tysiące nowych firm wykonujących usługi montażu paneli słonecznych. Niestety pracownicy części z nich nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat działania samych instalacji. W praktyce przekłada się to na błędy popełniane podczas montażu, które znacząco obniżają wydajność fotowoltaiki.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu fotowoltaiki?

Na rynku nie brakuje doświadczonych ekip montujących fotowoltaikę. Oto 5 elementów, które należy brać pod uwagę przy porównywaniu ich ofert.

1. Wiedza

Instalator powinien być ekspertem w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych – tylko w ten sposób będzie w stanie dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie, a następnie wykonać usługę samego montażu. Koniecznie zweryfikuj więc poziom wiedzy pracowników firmy, którą zamierzasz zatrudnić do montażu paneli. Najlepiej zrobić to przez zadanie kilku trudniejszych i mniej wygodnych pytań – jeśli nie uzyskasz na nie odpowiedzi lub będzie ona mało satysfakcjonująca, to oznacza, że nie jest to firma, której należy powierzyć wykonanie takiej czynności.

2. Doświadczenie

Każdy montaż fotowoltaiki jest inny. Poszczególne lokalizacje, w których zakładane są instalacje, różnią się poziomem nasłonecznienia, zacienieniem czy kątem spadku. Działanie w takim środowisku wymaga dużego doświadczenia. Sprawdź więc, ile firma, z którą zamierzasz współpracować, wykonała w ostatnim czasie montaży. Im jest ich więcej, tym lepiej dla Ciebie.

3. Uprawnienia i ubezpieczenie OC

Każdy monter instalacji fotowoltaicznych musi przejść szkolenie, a następnie zdać egzamin na uprawnienia SEP – to najlepsze świadectwo odpowiedniego przygotowania do wykonywania prac związanych z elektryką. Na korzyść danego usługobiorcy przemawiają również inne ukończone szkolenia lub kursy. Dzięki nim, zakładający fotowoltaikę są w stanie wykonać lepszą symulację, a następnie optymalizację działania całej instalacji.

Uprawnienia i licencje to nie wszystko. Każda firma montująca fotowoltaikę powinna mieć również dodatkowe ubezpieczenie OC. Przyda się, gdy dojdzie do szkody na mieniu podczas instalacji systemu – wówczas koszty pokryte zostaną przez ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy dana firma posiada taką polisę.

4. Gwarancja

Gwarancja na wykonanie montażu fotowoltaiki obejmuje wszystkie problemy, które wynikają z nieprawidłowej instalacji. Dotyczy to między innymi wymianę źle zamontowanego panelu lub ponowną konfigurację systemów sterujących.

Wykonawcy oferują szeroki zakres trwania gwarancji. Standardowo obowiązuje ona od dwóch do trzech lat, ale zdarzają się firmy, które proponują gwarancję montażową nawet na dziesięć lat.

Jeśli rozważamy skorzystanie z rozszerzonej gwarancji, najpierw należy zweryfikować, czy firma ma realne podstawy do wywiązania się z zobowiązania. Kluczowe jest więc określenie, czy za dziesięć lat będzie dalej funkcjonowała w branży.

5. Opinie klientów

To element, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru każdego wykonawcy usługi. Recenzje oraz komentarze na temat firm zajmujących się montażem fotowoltaiki od ich byłych klientów są doskonałym sposobem oceny umiejętności i wiedzy instalatorów. Jeśli dominują wśród nich negatywne komentarze, jasno wskazujące popełniane przez monterów błędy, lepiej unikać takich podwykonawców. Może okazać się, że wykonują oni swoją pracę nierzetelnie lub nieterminowo.

Jak wybrać ekipę do montażu fotowoltaiki?

Nie bez znaczenia jest również koszt montażu fotowoltaiki. W większości przypadków nie warto przepłacać, decydując się na najdroższą ofertę na rynku. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy dokładnie sprawdzić wszystkie możliwe opcje – w końcu fotowoltaika to inwestycja, która musi się spłacić.

Nie zapominaj jednak, że cena jest kwestią drugorzędną. Dużo istotniejszy jest wybór podwykonawcy, który zapewni fachowość i skuteczny montaż fotowoltaiki.

Postaw na sprawdzone rozwiązanie. Od lat jesteśmy liderem w branży energii odnawialnych. Skontaktuj się z inEnergy już teraz!

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.