Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła

W większości domów, ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej to jedne z poważniejszych wydatków, które regularnie ponosimy. Szukając sposobu na obniżenie rachunków za ogrzewanie warto rozważyć wymianę dotychczasowego źródła ciepła na tańsze i bardziej efektywne. Zarówno w związku z ostatnim kryzysem węglowym jak i w wyniku rosnącej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób rozważa montaż pomp ciepła umożliwiających ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu.

Pompa ciepła jest nowoczesną, komfortową i wydajną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania węglowego. Nim jednak zdecydujemy się na likwidację starego pieca węglowego i zastosowanie nowego rozwiązania – większość z nas chciałaby wiedzieć ile energii elektrycznej zużywają pompy ciepła i ile będziemy płacić za prąd po jej zainstalowaniu.

Co prawda odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga bardzo indywidualnego podejścia do tematu, jednak istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą nam na szacunkową ocenę przyszłych kosztów zużycia prądu przez pompy ciepła. Aby to jednak ustalić, musimy zrozumieć kilka podstawowych kwestii dotyczących kosztów ogrzewania.

Od czego zależą koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

Zapotrzebowanie budynku na ciepło zależy od bardzo wielu czynników, takich jak jego izolacja cieplna, liczba, styl życia oraz zwyczaje jego mieszkańców, temperatura na zewnątrz, oczekiwana temperatura wewnątrz, a nawet liczba i sposób eksploatacji posiadanych urządzeń elektrycznych.

Aby uwzględnić wszystkie te parametry, należałoby przygotować szczegółową analizę zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną, czyli tzw. audyt energetyczny, do którego potrzebne są bardzo precyzyjne informacje dotyczące rodzaju, grubości i współczynników przenikania ciepła wszystkich przegród budowlanych (okien, ścian, dachu itp.), analiza tzw. “mostków cieplnych” (miejsc połączenia poszczególnych elementów – np. okna ze ścianą) oraz wywiad dotyczący stylu życia i przyzwyczajeń mieszkańców budynku. Często audytowi energetycznemu towarzyszą również badania kamerą termowizyjną, z których można dowiedzieć się, którędy ciepło ucieka z naszego domu.

Znając dokładne zapotrzebowanie na ciepło, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią pompę ciepła, a następnie wyliczyć prawdopodobny koszt zużycia energii przez wybrane urządzenie. Jednak nawet tak wyliczone koszty zużycia prądu będą wiarygodne tylko przy zachowaniu przyjętych parametrów, takich jak temperatura na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Czy da się łatwiej obliczyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Zlecenie przeprowadzenia audytu energetycznego to rozwiązanie bardzo precyzyjne, ale jednocześnie drogie i czasochłonne. Nie każdy z nas ma czas i możliwości finansowe, aby zlecić przygotowanie takiego dokumentu profesjonalistom.

Na szczęście są łatwiejsze i tańsze rozwiązania.

Samodzielne sprawdzenie zapotrzebowania na energię cieplną i kosztów ogrzewania pompą ciepłą za pomocą kalkulatora

W tej, jak i w innych codziennych sytuacjach życiowych – z pomocą przychodzi nam internet. Znajdziemy tam wiele przydatnych narzędzi, które pozwolą nam dość dokładnie obliczyć, ile energii naprawdę zużywamy i ile będzie nas kosztować ogrzewanie domu pompą ciepłą.

Na uwagę zasługują w szczególności dwa narzędzia:

Obie aplikacje pozwalają na samodzielne oszacowanie zapotrzebowania na ciepło budynku i podpowiedzą jakich kosztów zużycia energii możemy się spodziewać po zainstalowaniu pompy ciepła. Jednak nawet te uproszczone narzędzi potrzebują bardzo wielu informacji dotyczących budynku, żeby wygenerować wiarygodny wynik.

A może da się to sprawdzić jakoś inaczej?

Obliczenie zapotrzebowania na prąd do zasilania pompy ciepła, na podstawie rachunków za węgiel

Niestety w tym przypadku nie obejdziemy się bez odrobiny matematyki. Jak już wiemy, aby obliczyć koszty ogrzewania pompą ciepła, na początek powinniśmy znać zapotrzebowanie na ciepło naszego budynku. Zamiast zlecać kosztowne audyty i wypełniać skomplikowane formularze w internetowych kalkulatorach – możemy podejść do tematu z nieco innej strony, bazując na tym, co każdy z nas zapewne już wie: ile węgla zużywamy w ciągu roku.

Jeśli mamy dostęp do rachunków za węgiel z kilku ostatnich lat, możemy łatwo obliczyć średnią produkcję energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania naszego domu. W tym celu będziemy potrzebować również kilku dodatkowych parametrów, takich jak wartość opałowa węgla czy sprawność pieca, jednak są to informacje relatywnie łatwe do uzyskania.

Do szacunkowych obliczeń możemy użyć prostego wzoru:

E = M * Q * n

gdzie:

E – produkcja energii w kWh
Jest to poszukiwana przez nas informacja – ile ciepła obecny piec dostarcza do naszego domu.

M – masa zużywanego węgla w kg w ujęciu średniorocznym

Q – wartość energetyczna węgla w kWh/kg
Tę informację powinnyśmy uzyskać od sprzedawcy węgla – warto zwrócić szczególną uwagę na tę wartość, ponieważ w zależności od jakości węgla może się ona wahać w granicach od 6 do nawet ponad 8 kWh/kg

n – sprawność pieca
Czyli ile ciepła otrzymanego z paliwa nasz piec faktycznie przekazuje na instalację grzewczą – tę informację można znaleźć w instrukcji obsługi pieca. Zwykle wartość ta waha się w granicach od 70% do 90%. Warto jednak pamiętać, że są to parametry osiągane w warunkach laboratoryjnych – w praktyce, w szczególności w przypadku starych, zanieczyszczonych i nieprawidłowo eksploatowanych pieców ich faktyczna sprawność może spadać nawet do 20%.

Używając powyższego wzoru i posiadanych danych, można łatwo obliczyć szacunkową ilość energii produkowanej rocznie przez dotychczasowy piec węglowy i na jej podstawie zweryfikować ile prądu będzie potrzebne do wytworzenia takiej samej ilości energii przez pompę ciepłą.

Zużycie prądu przez pompę ciepła a współczynnik CoP

Zanim jednak przejdziemy do obliczeń – należy wspomnieć również o tzw. “współczynniku CoP”. Współczynnik CoP (ang. Coefficient of Performance) to jeden z ważniejszych parametrów, określających efektywność pomp ciepła. Wskazuje on, ile energii cieplnej jest wytwarzane przez urządzenie w odniesieniu do ilości energii elektrycznej potrzebnej do jego działania.

Im wyższy współczynnik CoP, tym efektywniejsza jest pompa ciepła. Dla typowych pomp ciepła wynosi on zwykle między 3 a 5, co oznacza, że wytwarzają one od 3 do 5 razy więcej energii cieplnej w porównaniu z energią elektryczną, którą zużywają.

Warto pamiętać, że współczynnik CoP może różnić się w zależności od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza, a także od funkcji i trybu pracy urządzenia. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem pompy ciepła zwrócić uwagę na jej współczynnik CoP i porównać go z innymi urządzeniami, aby upewnić się, że jest to optymalny wybór dla konkretnych potrzeb i warunków.

Jak sprawdzić ile prądu zużyje pompa ciepła?

Znając wielkość naszego zapotrzebowania na energię cieplną (obliczonego na podstawie średniego zużycia węgla) oraz wartość CoP wybranego urządzenia, pozostaje już tylko obliczyć wielkość zużycia energii przez pompę ciepła korzystając ze wzoru:

E / CoP = EPC

gdzie:

E – energia pozyskiwana z pieca węglowego

CoP – wartość współczynnika CoP wybranej pompy ciepła

EPC – energia niezbędna do uzyskania takiej samej ilości ciepła z pompy ciepła

Wynik wyrażony w kilowatogodzinach (kWh) będzie średnim rocznym zużyciem energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Należy jednak pamiętać, że powyższe obliczenia są jedynie orientacyjne – na ich dokładność mają wpływ takie parametry jak zmienna wartość opałowa węgla, czy trudność w precyzyjnym określeniu sprawności pieca węglowego. W praktyce faktyczne zużycie energii będzie zależeć również od wielu innych czynników, takich jak, warunki zewnętrzne, sposób użytkowania budynku itp..

Jaki jest roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła?

Po wyliczeniu ile prądu potrzebujemy do ogrzania domu pompą ciepłą, ostatnim krokiem do otrzymania informacji ile będzie nas kosztować takie ogrzewanie, jest zerknięcie do rachunku za prąd i znalezienie ceny za kWh energii elektrycznej. Ceny te mogą różnić się w zależności od wybranej taryfy, dostawcy energii lub regionu.

Mnożąc liczbę potrzebnych kilowatogodzin energii elektrycznej przez koszt jednej kilowatogodziny, łatwo obliczymy jaki będzie szacunkowy średnioroczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła.

Oczywiście warto mieć na uwadze fakt, że koszt ten może być zmienny w czasie, ze względu na zmienne koszty energii elektrycznej, wybór innej taryfy rozliczeniowej, zmiany w zakresie eksploatacji budynku, prowadzone prace termomodernizacyjne, czy chociażby pozyskiwanie energii elektrycznej z alternatywnych źródeł takich jak np. panele fotowoltaiczne.

Sprawdź ile będzie kosztować ogrzanie Twojego domu pompą ciepła

Jeśli nie masz dostępu do wszystkich niezbędnych informacji albo zwyczajnie wskazane powyżej obliczenia wydają Ci się zbyt skomplikowanej – pamiętaj, że do Twojej dyspozycji są nasi fachowcy, który sprawdzą i obliczą to dla Ciebie.

Jak widzisz nie jest to jednak łatwa analiza i nie da się przeprowadzić jej bez posiadania wszystkich potrzebnych informacji, dlatego nawet eksperci nie będą w stanie udzielić Ci odpowiedzi telefonicznie czy mailowo, bez wizyty w Twoim domu.

Jeżeli chcesz otrzymać wiarygodną wycenę zarówno samej wymiany ogrzewania na pompę ciepła, jak i późniejszych kosztów zużycia energii – już dziś umów się na spotkanie z naszym doradcą, który dobierze dla Ciebie optymalną instalację i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

📞 +48 71 307 07 09

📧 kontakt@inenergy.pl

Możesz też skorzystać z formularza dostępnego na stronie Kontakt

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.