Kto powinien zainteresować się instalacją pomp ciepła?

Pompy ciepła

Pompy ciepła to obok fotowoltaiki najszybciej rozwijająca się gałąź OZE. Stanowi ona stosunkowo niedrogą alternatywę dla kotłów opalanych pelletem czy ekogroszkiem. W tym artykule rozważymy, dla kogo pompa ciepła okaże się najlepszym rozwiązaniem oraz jak wybrać pompę ciepła dla firmy.

Czy pompa ciepła jest dla mnie?

Wskazane pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców i przedsiębiorców. To zresztą naturalna reakcja na nowinkę techniczną, która oferuje bardzo dużo korzyści. Czy za tak niewielkie pieniądze można otrzymać urządzenie cechujące się wyjątkowymi parametrami? Komu pompa ciepła tak naprawdę da więcej korzyści – instalatorowi czy użytkownikowi? Rozwiejmy zatem ostatecznie te wątpliwości. Pompa ciepła została stworzona z myślą o osobach, które:

  • Chcą płacić mniej za ogrzewanie.
  • Nie lubią brudu w kotłowni.
  • Nie chcą martwić się dostawami paliw kopalnych.
  • Dbają o stan środowiska naturalnego.

Jeśli odpowiedzi na wskazane pytania są twierdzące, czas zamienić pytanie ‘dla kogo pompa ciepła’ na ‘jak wybrać pompę ciepła’. Pomocny może okazać się nasz artykuł.

Czy pompa ciepła jest dla mnie już teraz?

Przyjmuje się, że rynek pomp ciepła w Polsce jest w tym momencie branżą wschodzącą, rozwijającą się. Oznacza to, że początkowe zachłyśnięcie się tematem minęło już bezpowrotnie. Wiążące się z tym wysokie ceny także poszły już w zapomnienie. Przełom 2021 i 2022 roku to idealny moment, aby ogrzewaniem naszego obiektu zajęła się pompa ciepła. Czy instalować ją w zimę, wiosnę czy lato to już kwestia indywidualna. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam, czy ma jakieś alternatywne rozwiązanie na ogrzewanie budynku na 3-4 dni potencjalnego montażu. Kwestią, która decyduje o wysokiej atrakcyjności wykonania instalacji już teraz, są dostępne dofinansowania. Dzięki programowi Czyste Powietrze, uldze termomodernizacyjnej albo dedykowanym działaniom z funduszy europejskich, przejście na ekologiczne ogrzewanie firmy lub domu jest stosunkowo tanie. Wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych zmniejsza się często o 30-50%, dzięki czemu dzisiaj prawie każdy może stać się właścicielem instalacji pompy ciepła.

Komu pompa ciepła z fotowoltaiką?

Pompa ciepła do prawidłowego działania wymaga dostarczania energii elektrycznej. To powód, dla którego wiele osób nadal zastanawia się nad montażem. Rosnące ceny prądu sprawiają, że użytkowanie pompy ciepła jest coraz droższe. Alternatywnym rozwiązaniem jest uniezależnienie się od sytuacji rynkowej na przykład poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej. Połączenie obu rodzajów OZE tworzy układ, dzięki któremu dany obiekt staje się praktycznie zeroemisyjny. Dla kogo pompa ciepła z fotowoltaiką jest idealnym pomysłem? Praktycznie dla wszystkich odbiorców, czy to indywidualnych, czy instytucjonalnych, którzy dysponują odpowiednią przestrzenią do montażu. W tym wypadku niezbędne jest nie tylko pomieszczenie na zasobniki i aparaturę, ale także nieosłonięty dach lub kawałek gruntu pod fotowoltaikę. Pomocny w ocenie możliwości wykorzystania OZE jest audyt energetyczny obiektu przeprowadzany przez doradców Inenergy!

Kto powinien wybrać pompę ciepła – przemysł

Czy hale magazynowe, zakłady produkcyjne albo biura zakładów przemysłowych mogą być ogrzewane przez pompę ciepła? Czy instalować tam nowe OZE? Oczywiście tak! To urządzenie sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Aktualnie niemal 2/3 kosztów utrzymania obiektów produkcyjnych wiążą się z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Obniżenie wydatków eksploatacyjnych jest w tym wypadku podstawą zrównoważenia budżetu firmy. Pompa ciepła daje także inne możliwości:

  • skutecznie chłodzi latem – w obiektach przemysłowych używa się do tego celu nagrzewnic powietrznych,
  • efektywnie wentyluje,
  • może służyć do celów chłodniczych np. w branży spożywczej lub rolnictwie.

Dla kogo pompa ciepła – dodatkowe korzyści wizerunkowe

Coraz więcej przedsiębiorstw chwali się, że w swoich codziennych działaniach wykorzystuje odnawialne źródła energii. Obliczanie śladu węglowego produktu i organizacji to co prawda melodia przyszłości, ale już dostrzega się ożywienie w tym segmencie. Konsumenci oczekują, że kupione przez nich dobra nie przyczyniają się do pogłębienia zmian klimatycznych. Zielona energia jest nie tylko potrzebna ludzkości, ale też trendy. Komu pompa ciepła może przynieść dodatkowe korzyści? Właściwie wszystkim przedsiębiorcom, którzy aktywnie kształtują politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. Świadomi klienci chętniej wybierają produkty ekologiczne i zeroemisyjne. Użytkowanie pompy ciepła może być więc dodatkowym atutem wizerunkowym i przyczynić się do zwiększenia wartości danej marki.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.