Jaką wybrać pompę ciepła?

Jaką pompe ciepła wybrać

Wybór pompy ciepła do domu nie może być impulsywny. To ważna inwestycja, dlatego musisz przeanalizować szereg czynników, które ostatecznie zadecydują o jej opłacalności. W tym artykule podpowiadamy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła. Weź pod uwagę wszystkie elementy, aby znaleźć idealne rozwiązanie do swojej nieruchomości.

Jak wybrać pompę ciepła do domu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp. Różnią się one przede wszystkim źródłem samego ciepła – powstaje ono przy wykorzystaniu wody, powietrza oraz gleby.  Ich mechanizm funkcjonowania jest bardzo podobny, ale poszczególne rozwiązania różnić będą się rozmiarem, wydajnością oraz poziomem emitowanego hałasu.

Kwestię wyboru odpowiedniego rozwiązania dodatkowo utrudnia duża rozpiętość cenowa między poszczególnymi modelami. Dla osób, które są dopiero na początku drogi poszukiwania pompy ciepła może wydawać się to dziwne, że jeden model jest kilka razy droższy od innego. Pomyśl jednak o tym w ten sposób: w salonie kupisz samochód za 20 tysięcy i za 150 tysięcy złotych. Każdy z nich jeździ, ale na ich wartość wpływ ma wiele czynników (rocznik, wyposażenie, silnik, spalanie itd.). Podobnie jest z wyborem pompy ciepła.

Co ważne, nie zawsze najdroższe rozwiązanie będzie tym najlepszym. W wielu przypadkach dużo korzystniejszy jest wybór mniejszej, a co za tym idzie również tańszej pompy ciepła. Zasada ta dotyczy przede wszystkim nieruchomości o małym zapotrzebowaniu na ogrzewanie.

Jak widzisz na ostateczną decyzję, jaką pompę ciepła wybrać wpływ ma wiele czynników. Wybraliśmy cztery najważniejsze z nich.

4 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy zakupie pompy ciepła

Jak dobrać pompę ciepła – to pytanie często zadawane przez właścicieli nieruchomości myślących o założeniu tego systemu. Poniżej omówiliśmy cztery rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.

1. Rodzaj pompy ciepła

To pierwsza kwestia, którą musisz rozstrzygnąć przy wyborze pompy ciepła. Masz trzy główne typy systemów:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła,
  • geotermalne pompy ciepła.

Różnią się one wydajnością, ilością zużywanej energii elektrycznej, emisją hałasu oraz przede wszystkim ceną.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: rodzaje pomp ciepła – podstawowe informacje

2. Moc

Istotnym punktem przy wyborze pompy ciepła do domu jest również określenie jej mocy. Żeby dowiedzieć się, jak wydajny musi być system, potrzebujesz informacji na temat zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Jej określenie będzie proste w przypadku nowych mieszkań – wartość ta najczęściej podana jest w dokumentacji przekazywanej przez inwestora.

Kiedy nie masz do niej dostępu, skorzystaj z pomocy internetowych kalkulatorów. Najczęściej wystarczy podać informacje na temat technologii budowy domu oraz orientacyjną powierzchnią do ogrzania. Przykładowo 100-metrowy dom wybudowany w standardowej technologii wykazuje zapotrzebowanie na moc cieplną na poziomie 9-10 kW.

To istotna informacja, która pomoże Ci wybrać pompę ciepła.

3. Model

Mimo że rynek pomp ciepła jest jeszcze stosunkowo mały, to już teraz działa na nim kilkanaście firm. Proponują one swoim klientom modele o różnych parametrach. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, zwróć uwagę na doświadczenie producenta, specyfikacją konkretnego modelu, a także opinie użytkowników.

W inEnergy oferujemy pompy ciepła takich marek jak Midea, Panasonic oraz Kołton.

4. Koszt

Jeśli nie masz do dyspozycji nieograniczonego budżetu, to weź pod uwagę również cenę pompy ciepła. Różnice zależą przede wszystkim od rodzaju pompy. Najdroższe są te, których źródłem ciepła jest ziemia, a najtańsze powietrzne. Przy porównaniu cen, weź pod uwagę nie tylko koszt zakupu, ale również koszt instalacji.

Podsumowanie

To tylko najważniejsze rzeczy, które musisz brać pod uwagę przy wyborze pompy ciepła. Jak możesz się domyślić, istotnych elementów jest znacznie więcej Jeśli nie wiesz, który model będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Twojej nieruchomości, to skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.