Fakty i mity na temat fotowoltaiki

Fotowoltaika z lotu ptaki

Coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce korzysta z prądu wyprodukowane z energii słonecznej. Tylko w 2020 roku uruchomiliśmy inwestycji PV warte ponad 10 mld złotych. Mimo tak dużej popularności, w obiegowej opinii dalej krąży wiele mitów na temat instalacji fotowoltaicznych. Przyglądamy się im w tym artykule i sprawdzamy, co jest prawdą, a co mitem.

Mity na temat fotowoltaiki

W sieci znajdziesz wiele nieprawdziwych informacji na temat działania instalacji PV. Zebraliśmy je w jednym miejscu i rozstrzygamy, jaka jest prawda. Oto kilka mitów na temat fotowoltaiki.

MIT #1: Fotowoltaika działa tylko wtedy, gdy świeci słońce

Systemy fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, gdy jest światło. Najwyższa skuteczność notowana jest oczywiście w słoneczne dni. Jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają na pozyskiwanie energii również w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych – na przykład w pochmurne dni, podczas deszczu czy mgły.

Można więc stwierdzić, że fotowoltaika jest niezawodnym producentem energii, którego działanie nie podlega wahaniom pogodowym.

MIT #2: Elementy instalacji fotowoltaicznej obniżają wartość nieruchomości

Wręcz przeciwnie. System fotowoltaiczny w rzeczywistości podnosi wartość nieruchomość. Wysoka efektywność energetyczna, którą gwarantuje, staje się bardzo pożądaną cechą. Coraz większą uwagę zwracają na nią potencjalni nabywcy.

Pamiętaj również, że nowoczesne systemy fotowoltaiczne wyglądają dużo atrakcyjniej niż te montowane kilka lat temu. Obecnie łatwiej dopasować ich wygląd do stylu nieruchomości – nie wpływają więc negatywnie na wizualną stronę nieruchomości.

MIT#3: Panele słoneczne powodują uszkodzenie dachu

To jeden z popularnych mitów na temat fotowoltaiki. Prawda jest taka, że odpowiednio zamontowane panele słoneczne pokrywają, chronią i konserwują powierzchnię dachu. W przypadku uszkodzeń wymagających pilnej naprawy, wystarczy zdjąć dany panel. Jest to bardzo proste, ponieważ montowane są one bezpośrednio do dachu.

MIT #4: Panele fotowoltaiczne mogą być montowane tylko na dachach skierowanych na południe

Montaż paneli na dachu zwróconym na południe daje gwarancję najwyższej efektywności. Nie oznacza to jednak, że jeśli Twój dom ustawiony jest w inny sposób, to musisz rezygnować z fotowoltaiki.

Jeśli dach zorientowany jest na wschód lub zachód, to wytwarzanie energii przesuwa się bardziej na godziny poranne lub wieczorne – w przypadku dachów południowych szczyt przypada w południe. Dodatkowo, aby poprawić efektywność tego rozwiązania, wystarczy umieścić więcej modułów. W ten sposób osiągniesz bardzo zadowalające rezultaty.

Fakty o fotowoltaice

Teraz przyjrzyjmy się kilku prawdą na temat pozyskiwania prądu z energii słonecznej. Powinny Cię one przekonać do skorzystania z fotowoltaiki.

FAKT #1: Fotowoltaika w istotny sposób przyczynia się do redukcji emisji CO2

Podczas wytwarzania energii elektrycznej za pomocą systemów fotowoltaicznych nie wydziela się CO2 – w przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii. Badając to zagadnienie dogłębniej, warto wziąć pod uwagę również produkcję oraz utylizację paneli słonecznych. Tutaj także, fotowoltaiki dominuje nad konwencjonalnymi sposobami na produkcję prądu.

Po uwzględnieniu całego cyklu życia paneli słonecznych okazuje się, że emisja CO2 z systemu fotowoltaicznego wynosi około 50 gramów CO2 na wytworzoną kilowatogodzinę. Dla porównania: elektrownie wykorzystujące węgiel brunatny generuje 1075 gramów CO2 na kWh. Nawet gaz ziemny generuje blisko 500 gramów.

To ważna informacja, w kontekście kondycji naszej planety.

FAKT #2: Panele słoneczne nie wymagają regularnej konserwacji

Panele słoneczne nie mają ruchomych części i nie wymagają regularnej konserwacji. Większość producentów zaleca jedynie czyszczenie paneli – warto to wykonać przynajmniej raz w roku. Z praktyki jednak wiemy, że wielu właścicieli paneli nigdy nie czyści paneli, polegając tylko na deszczu, który za nich wykonuje to zadanie.

Co ważne, powoduje to tylko niewielką utratę wydajności (około 5 proc.). Oznacza to, że system fotowoltaiczny jest tani i prosty w utrzymaniu.

Fakt #3 Fotowoltaiki się opłaca!

To fakt na temat fotowoltaiki, z którym niewielu dyskutuje. Montaż paneli słonecznych po prostu się opłaca. Taka inwestycja spłaca się średnio w ciagu 8-10 lat. Są jednak przypadki, w których właściciele nieruchomości wychodzą na plus już po 5 latach użytkowania systemu.

Przeczytasz o tym więcej w tym artykule: czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Fakty i mity o fotowoltaice – podsumowanie

Teraz już wiesz, co jest prawdą, a co tylko mitem. Jeśli w Twojej głowie pojawiają się jeszcze wątpliwości, to skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomogą Ci zarówno w kwestiach formalnych, jak i technicznych związanych z instalacjami PV.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.