Oszczędność na codzień
Pn-Pt / Sb

9:00 – 17:00 / 10:00-14:00

71 307 07 09

kontakt@inenergy.pl

Wrocław

Szewska 24-26/5, 50-139

Edit
Click here to add content.

Dofinansowanie do montażu pomp ciepła we Wrocławiu

Dotacje do montażu pomp ciepła we Wrocławiu

Pompy ciepła stanowią obecnie jedne z najbardziej ekologicznych, efektywnych i bezobsługowych urządzeń grzewczych. Nie dziwi więc fakt, że stają się coraz popularniejsze, nie tylko wśród właścicieli domów, ale również w mieszkaniach. W takich miastach jak Wrocław, gdzie zdarzają się przekroczenia poziomu zanieczyszczeń powietrza ze względu na fakt, iż wielu mieszkańców wciąż stosuje do ogrzewania piece zasilane węglem czy gazem – montaż pompy ciepła nie tylko obniża rachunki za ogrzewanie i przynosi szereg innych korzyści samemu użytkownikowi, ale działa również pozytywnie na stan powietrza w mieście poprawiając tym samym komfort życia wszystkich jego mieszkańców.

Szukasz sprawdzonego wykonawcy, który dobierze i zamontuje pompę ciepła idealnie dopasowaną do potrzeb Twojego domu i Twojej rodziny? Skontaktuj się z nami. Wykonamy dla Ciebie instalację “szytą na miarę”.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła są to urządzenia, które pozwalają na pozyskiwanie ciepła z otoczenia, wykorzystując zależności temperatury od ciśnienia. W przypadku najpopularniejszych – powietrznych pomp ciepła – pobierają one energię cieplną z powietrza, a następnie przetwarzają ją na ciepło zasilające instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła wykorzystuje te same zjawiska i mechanizmy, które od lat wykorzystywane są w lodówkach. W obu przypadkach następuje wymiana ciepła między miejscami z ciepłym i zimnym powietrzem. Dzieje się to przy wykorzystaniu procesu sprężania, w trakcie którego energia jest zamieniana na ciepło. Różnica polega jedynie na tym, że w lodówce ciepło ze środka jest odprowadzane na zewnątrz, a w pompie ciepła – ciepło zewnętrzne jest wprowadzane do środka. Aby ten proces był jeszcze bardziej efektywny, w układzie stosuje się tzw. czynnik chłodniczy, który dzięki swoim właściwościom, dodatkowo wspiera zamianę energii z otoczenia na ciepło używane do ogrzewania domu.

Zalety montażu pompy ciepła we Wrocławiu

Pompy ciepła są wygodną i ekologiczną alternatywą dla istniejących metod ogrzewania, takich jak kotły gazowe, olejowe lub opalane węglem. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, są one bardziej efektywne i mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego niż tradycyjne źródła energii bazujące na paliwach kopalnych.

Oprócz tego pompy ciepła to urządzenia trwałe i bardzo proste w obsłudze. Nie wymagają stałego, uciążliwego uzupełniania paliwa ani regularnego czyszczenia. Pozwalają pozbyć się z domu kurzu i sadzy, nieodłącznie wiążących się z użytkowaniem pieców, w których zachodzi proces spalania. Natomiast dzięki specjalnym aplikacjom na telefon, można z dowolnego miejsca w domu a także poza nim, łatwo i wygodnie sterować temperaturą w domu.

Pompy ciepła cechują się wysoką efektywnością i niskim zużyciem energii, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze i zmniejszamy nasz wpływ na środowisko. Ogrzewanie domu lub mieszkania pompą ciepła ogranicza także tzw. niską emisję. Pompy ciepła w trakcie swojej pracy nie emitują takich zanieczyszczeń, jakie powstają zawsze przy zastosowaniu paliw kopalnych – pyłów zawieszonych (w tym PM 10 i PM 2,5), dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku i dwutlenku węgla, lotnych związków organicznych (w tym benzo(a)pirenu) oraz metali ciężkich.

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza we Wrocławiu

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania – pompy ciepła nie generują żadnych zanieczyszczeń powietrza w miejscu wytwarzania ciepła, sprawiając że nasze domy, mieszkania, balkony i podwórka stają się bezpieczniejsze dla nas samych, naszych rodzin oraz sąsiadów.

We Wrocławiu ma to szczególne znaczenie. Jak wskazuje raport “Ograniczenia niskiej emisji z indywidualnego ogrzewania węglowego na terenie Wrocławia” przygotowany przez profesora Jerzego Zwoździaka, we Wrocławiu na szkodliwe zanieczyszczenia powietrza są szczególnie narażone starsze osiedla o gęstej zabudowie, w tym również osiedla domów jednorodzinnych takie jak: Biskupin, Sępolno, Dąbie, Bartoszowice, Strachocin, Swojczyce, Wojnów, Kowale, Psie Pole, Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Karłowice, Różanka, Polanowice, Poświętne, Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice, Rędzin, Pracze Odrzańskie, Leśnica, Jerzmanowo, Jarnołtów, Strachowice, Kuźniki, Żerniki, Muchobór, Oporów, Klecina, Krzyki, Partynice, Ołtaszyn, Wojszyce, Jagodno, Brochów, Bieńkowice, Księże, Gaj, Tarnogaj czy Borek.

Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania tego typu zanieczyszczeniom jest wymiana starych, nieefektywnych pieców na tańsze i bardziej ekologiczne źródła ciepła, które nie emitują szkodliwych substancji do powietrza. Dlatego Wrocław przykłada tak dużą wagę do wspierania swoich mieszkańców w tych wymianach i zapewnia szereg dofinansowań i ulg, które wraz z ogólnopolskimi programami dotacyjnymi sprawiają, że likwidacja starego pieca i montaż pompy ciepła stały się tu tanie i dostępne.

Programy dotacyjne wspierające montaż pomp ciepła we Wrocławiu

Wrocławski program dofinansowań do wymiany pieców Kawka Plus

Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami, czy najemcami mieszkania lub domu we Wrocławiu – jeżeli ogrzewamy się starym piecem na paliwo stałe (węgiel, koks, ekogroszek, drewno, pellet itp.), możemy złożyć wniosek o dotację do wymiany obecnego pieca na pompę ciepła. 

W 2023 roku dotacja do montażu pompy ciepła z programu Kawka Plus wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 10 000 zł i może być łączona z innymi programami wsparcia. Trzeba się spieszyć, bo te warunki obowiązują tylko do końca 2023 roku. W kolejnym roku dofinansowanie będzie niższe.

Co ważne, aby otrzymać dotację z programu Kawka Plus, wymiana ogrzewania musi nastąpić dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie i podpisaniu umowy dotacyjnej.

Wzór wniosku oraz szczegółowe informacje na temat Wrocławskich dotacji z programu Kawka Plus można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocławski program zwolnienia z podatku od nieruchomości

Po zakończeniu montażu i pierwszym uruchomieniu pompy ciepła w nieruchomości położonej w granicach administracyjnych miasta Wrocławia, można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości budynku do którego tę pompę ciepła podłączono. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie to dotyczy wyłącznie nieruchomości podlegających opodatkowaniu stawką odpowiednią dla budynków mieszkalnych.

Instalując pompę ciepła na potrzeby ogrzewania własnego domu lub mieszkania – możemy liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości do wysokości nawet 50% poniesionych kosztów pompy ciepła. Zwolnienie to będzie można rozliczać przez 5 kolejnych lat. Warto wiedzieć, że obejmuje ono również koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej i innych odnawialnych źródeł energii.

Aby jednak to zwolnienie otrzymać należy spełnić kilka podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie instalacji do wrocławskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.

Wzór wniosku oraz szczegółowe informacje na temat wrocławskiego zwolnienia z podatku od nieruchomości w związku z inwestycją w pompę ciepła i inne odnawialne źródła energii można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wrocławska edycja programu Ciepłe Mieszkanie

Od 01 marca 2023 roku ruszył nabór wniosków o dofinansowania w ramach wrocławskiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. Osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do lokalu w budynku wielorodzinnym, znajdującym się na terenie Wrocławia, mogą otrzymać dotację do wymiany starego pieca na paliwo stałe na pompę ciepła oraz na niektóre prace termomodernizacyjne. Dotacja ta może być łączona z innymi programami wsparcia.

Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od kryterium dochodowego:

 • Podstawowy poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której roczny dochód nie przekracza 120 000 zł, może otrzymać dotację do 30% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, jednak nie więcej niż 15 000 zł.
 • Podwyższony poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1 673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 342 zł w gospodarstwie jednoosobowym, może otrzymać dotację do 60% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, jednak nie więcej niż 25 000 zł.
 • Najwyższy poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, może otrzymać dotację do 90% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, jednak nie więcej niż 37 500 zł.

Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w programie Kawka Plus – aby otrzymać tę dotację, żadne prace ani zakup niezbędnych materiałów nie mogą się rozpocząć przed podpisaniem umowy dotacyjnej.

Wzór wniosku oraz szczegółowe informacje na temat wrocławskiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Ogólnopolski program Czyste Powietrze

Mieszkańcy Wrocławia mają również możliwość skorzystania z ogólnopolskiego programu dofinansowań Czyste Powietrze, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali w budynkach jednorodzinnych mogą otrzymać dotację do wymiany starego pieca na paliwa stałe na pompę ciepła, montaż instalacji fotowoltaicznej, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz inne prace termomodernizacyjne. Dotacja ta może być łączona z innymi programami wsparcia.

Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od kryterium dochodowego:

 • Podstawowy poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której roczny dochód nie przekracza 135 000 zł, może otrzymać dotację do 55% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności, jednak nie więcej niż 19 400 zł.
 • Podwyższony poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym, może otrzymać dotację do 80% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności, jednak nie więcej niż 28 100 zł.
 • Najwyższy poziom dofinansowania – Osoba fizyczna, której przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym, może otrzymać dotację do 100% poniesionych kosztów zakupu i montażu pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności, jednak nie więcej niż 35 200 zł.

Żeby otrzymać dofinansowanie w ramach tego programu, konieczne jest złożenie wniosku o dofinansowanie wraz z kompletem wymaganych załączników, a następnie rozliczenie inwestycji poprzez złożenie wniosku o płatność z wymaganymi dokumentami rozliczeniowymi, takimi jak faktury wraz z potwierdzeniami płatności.

Wniosek oraz szczegółowe informacje na temat zasad dofinansowania można znaleźć na stronie internetowej Programu Czyste Powietrze.

Ulga termomodernizacyjna

W ramach ulgi termomodernizacyjnej, właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego może odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz realizację innych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w tym budynku. Ulga nie obejmuje budynków w budowie.

Odliczeniu podlega cała kwota poniesionych kosztów – maksymalnie do 53 000 zł łącznie dla wszystkich budynków, w których realizowane były inwestycje termomodernizacyjne. Należy jednak pamiętać, że odliczyć można tylko koszty faktycznie poniesione, czyli takie, które nie zostały sfinansowane z innych źródeł (np. w ramach dotacji z programu Kawka Plus, Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie itp.).

Odliczenia dokonuje się wpisując koszty inwestycji w odpowiedniej rubryce załącznika do rocznego zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym koszty te poniesiono. Jeżeli wartość wydatków przewyższa kwotę należnego podatku – odliczenia można dokonywać przez 6 kolejnych lat.

Co istotne – aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, nie jest wymagana wymiana pieca na paliwo stałe, więc z tej formy wsparcia można korzystać również w budynkach, które miały wcześniej zainstalowane ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, czy z różnych względów w ogóle nie było w nich ogrzewania.

Szczegółowe informacje na temat zasad rozliczania Ulgi Termomodernizacyjnej można znaleźć na stronie internetowej Programu Czyste Powietrze.

Ogólnopolski program Moje Ciepło

W ramach programu Moje Ciepło, osoby fizyczne, które są w trakcie budowy nowego domu jednorodzinnego lub dopiero planują taką budowę, mogą otrzymać dotację na instalację w tym domu pompy ciepła. Warunkiem jest, żeby zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie miały miejsca przed 1 stycznia 2021 r., a dom, po zakończeniu inwestycji spełniał warunki techniczne określone w programie.

Dotacja na pompę ciepła typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze może wynieść do 30% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła (do 45% dla osób posiadających kartę dużej rodziny), ale nie więcej niż 7 000 zł.

Co ważne, po zakończeniu inwestycji w budynku nie może znajdować się żadne źródło ciepła na paliwo stałe. Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek elektronicznie, wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami.

Wniosek oraz szczegółowe informacje na temat zasad dofinansowania można znaleźć na stronie internetowej Programu Moje Ciepło.

Ogólnopolski Grant OZE

Decydując się na instalację pompy ciepła w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, właściciele lub zarządcy tych budynków mogą starać się o przyznanie Grantu OZE. Warto zwrócić uwagę, że wsparcie obejmuje również inne rodzaje odnawialnych źródeł energii, takie jak chociażby instalacje fotowoltaiczne.

Grant może pokryć nawet do 50% kosztów inwestycji i mogą o niego wnioskować nie tylko wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, ale również towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach grantu OZE, należy złożyć wniosek wraz z dokumentacją projektową i innymi niezbędnymi załącznikami bezpośrednio w Banku Gospodarstwa Krajowego, który prowadzi ten program.

Wzór wniosku oraz szczegółowe informacje na temat grantu OZE można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przykładowa dotacja do pompy ciepła dla domu jednorodzinnego we Wrocławiu

Jeżeli mamy dom jednorodzinny na terenie Wrocławia i chcemy wymienić stary piec na paliwo stałe na pompę ciepła powietrze-woda wraz z montażem i niezbędnym oprzyrządowaniem (np. zbiornik buforowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. itp.), zakładając, że nasze roczne dochody nie przekraczają 135 000 zł, przykładowe koszty naszej inwestycji mogłyby kształtować się następująco:

 • Zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem – 45 000 zł
 • Dotacja z Programu Kawka Plus – 10 000 zł
 • Dotacja z Programu Czyste Powietrze – 19 400 zł (pompa ciepła) + 8 100 zł (modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.) = 27 500 zł
 • Ulga termomodernizacyjna – (45 000 zł – 10 000 zł- 27 500 zł) * 17% = 1 275 zł
 • Maksymalne zwolnienie z podatku od nieruchomości – (45 000 zł – 10 000 zł – 27 500 zł – 1 275 zł) * 50% = 3 112,50 zł
  Przyjmując przykładową wartość rocznego podatku od nieruchomości 500 zł zwolnienie może wynieść 500 zł * 5 lat =  2 500 zł

Przykładowy koszt do poniesienia przez mieszkańca Wrocławia: 45 000 zł – 10 000 zł – 27 500 zł – 1 275 zł – 2 500 zł = 3 725 zł

Osoby o niższych dochodach, które zakwalifikują się do wyższego dofinansowania z programu Czyste Powietrze, prawdopodobnie będą mogły tę samą inwestycję sfinansować w całości lub niemal w całości z dotacji.

Podane powyżej wyliczenia mają charakter uproszczony oraz przykładowy i tak powinny być traktowane. Planując wymianę pieca na pompę ciepła należy każdorazowo dokładnie zweryfikować szczegółowe wymagania programów i porównać je z indywidualną sytuacją osoby wnioskującej oraz nieruchomości, na której ma być prowadzona inwestycja.

Przykładowa dotacja do pompy ciepła dla lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym we Wrocławiu

Jeżeli mamy mieszkanie w budynku wielorodzinnym na terenie Wrocławia i chcemy wymienić stary piec na paliwo stałe na pompę ciepła powietrze-woda wraz z montażem i niezbędnym oprzyrządowaniem (np. zbiornik buforowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. itp.), zakładając, że nasze roczne dochody nie przekraczają 120 000 zł, przykładowe koszty naszej inwestycji mogłyby kształtować się następująco:

 • Zakup i montaż pompy ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze – 30 000 zł
 • Dotacja z Programu Kawka Plus – 10 000 zł
 • Dotacja z Programu Ciepłe Mieszkanie – 9 000 zł
 • Maksymalne zwolnienie z podatku od nieruchomości – (30 000 zł – 10 000 zł – 9 000 zł) * 50% = 5 500 zł
  Przyjmując przykładową wartość rocznego podatku od nieruchomości 150 zł zwolnienie wyniesie 150 zł * 5 lat =  750 zł

Przykładowy koszt do poniesienia przez mieszkańca Wrocławia: 30 000 zł – 10 000 zł – 9 000 zł – 750 zł = 10 250 zł

Osoby o niższych dochodach, które zakwalifikują się do wyższego dofinansowania z programu Ciepłe Mieszkanie, prawdopodobnie będą mogły tę samą inwestycję sfinansować w całości lub niemal w całości z dotacji.

Przy inwestycjach obejmujących nie tylko jeden lokal, ale cały budynek wielorodzinny możliwe jest również otrzymanie dodatkowego dofinansowania w ramach Grantu OZE.

Podane powyżej wyliczenia mają charakter uproszczony oraz przykładowy i tak powinny być traktowane. Planując wymianę pieca na pompę ciepła należy każdorazowo dokładnie zweryfikować szczegółowe wymagania programów i porównać je z indywidualną sytuacją osoby wnioskującej oraz nieruchomości, na której ma być prowadzona inwestycja.

Montaż pompy ciepła we Wrocławiu

Planując montaż pompy ciepła na terenie Wrocławia, warto skorzystać z wielu dostępnych programów wsparcia, aby inwestycja ta zwróciła się szybciej. Warto pamiętać, że pompy ciepła mogą być wykorzystywane wraz z instalacją fotowoltaiczną, aby jeszcze bardziej zmniejszać koszty utrzymania budynku. Można je stosować nie tylko do instalacji centralnego ogrzewania, ale również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wymiana istniejącego pieca na pompę ciepła nie wymaga przeprowadzania dodatkowych prac remontowych, ponieważ nowo zamontowaną pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które chcą zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie, ale nie chcą angażować się w dodatkowe koszty i uciążliwe remonty. Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji to szybkie i łatwe rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się wygodą i niższymi kosztami ogrzewania już teraz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji pompy ciepła lub potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego systemu dla swojego domu, skontaktuj się z nami. Nasz zespół specjalistów z chęcią Ci pomoże! 

Uwaga! Wszystkie treści podane na tej stronie są uproszczone, niewiążące i mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje są aktualne na dzień opracowania tj. 06.03.2023 r. W celu uzyskania aktualnej, rzetelnej i wiążącej informacji na temat opisanych narzędzi i programów, należy skontaktować się bezpośrednio z podmiotami prowadzącymi i/lub sięgnąć do oficjalnych materiałów publikowanych na stronach internetowych tych podmiotów. Wszystkie podane na stronie wyliczenia mają charakter wyłącznie przykładowy. W praktyce na te kalkulacje ma wpływ wiele dodatkowych czynników i warunków, więc ich wyniki mogą się znacznie różnić w zależności od indywidualnej sytuacji.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.