Czym jest efektywność pomp ciepła i od czego zależy?

Od czego zależy sprawność pompy ciepła

Pompy ciepła są dzisiaj jednym z najoszczędniejszych i ekologicznych sposobów zaopatrywania obiektu w ciepło. Wzrastająca popularność tego rozwiązania wiąże się nie tylko z rosnącą troską o środowisko, ale także z drożejącymi paliwami kopalnymi. Zima 2021 roku była prawdziwym wyzwaniem dla domów rodzinnych i firm opalanych gazem, węglem kamiennym czy olejem. Wzrosty cen surowców wynosiły niejednokrotnie nawet kilkaset procent. Zaletą pomp ciepła jest więc uzyskanie niezależności, ale także niskie koszty eksploatacji czy bezobsługowość. Aby jednak być w pełni zadowolonym z wyboru, należy dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na efektywność pompy ciepła.

Od czego zależy sprawność pompy ciepła?

Efektywność pompy ciepła powinna być jednym z kluczowych kryteriów wyboru urządzenia. Źle skonfigurowane źródło ciepła może powodować liczne problemy w trakcie użytkowania. Te zazwyczaj kończą się przestojami aparatury oraz koniecznością dokonywania kosztownych serwisów.

Efektywność pompy ciepła typu powietrze-woda wiąże się przede wszystkim z algorytmem sterującym układem rozmrażania parownika. Renomowani producenci dbają o to, aby ten układ uwzględniał temperaturę parownika i jego otoczenia. Dzięki temu zapewniają lepszy efekt energetyczny. W prostszych, tańszych modelach stosuje się cykliczne włączanie układu rozmrażania, co prowadzi do większej awaryjności urządzenia, poprzez utrudnia ruch wentylatora. Więcej informacji na temat opłacalności inwestycji w pompę ciepła można znaleźć w tym artykule.

Jaka jest efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Praktycznie każdy obiekt może być dzisiaj zasilany pompą ciepła. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę współczynnik efektywności pompy ciepła COP (Coefficient Of Performance). Informuje on o stosunku ilości energii (ciepła) oddanej do instalacji grzewczej oraz ilości energii elektrycznej pobranej z sieci. Inaczej mówiąc, wartość COP wyraża relację mocy wejściowej do mocy wyjściowej. Rozważmy tę kwestię na konkretnym przykładzie. Jeśli pompa ciepła do wyprodukowania 3,5 kW energii cieplnej potrzebuje pobrania 1 kWh energii z dolnego źródła, to współczynnik efektywności pompy ciepła COP będzie wynosić 3,5. Zatem im wyższa wartość wskaźnika, tym pompa ciepła charakteryzować się będzie większą wydajnością.

Efektywność pomp ciepła mierzona współczynnikiem COP wymaga wnikliwej analizy. Podany w karcie katalogowej parametr osiągany jest przez producenta w konkretnych warunkach. Potrafi on się zmieniać w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Przykładowo jedna z firm chwali się wysoką wartością COP na poziomie 4,8. Ta jest osiągana przy temperaturze 7 stopni Celsjusza. Jednak bardziej drobiazgowe badania dokumentacji technicznej informują, że to samo urządzenie w temperaturze -5 stopni Celsjusza osiąga COP na poziomie 3,2. Wraz z dalszym spadkiem temperatury degradacji ulega także wartość COP. Dobrze jest zatem porównać kilka modeli pod kątem ich pracy w różnych warunkach atmosferycznych, gdyż może się okazać, że urządzenie o teoretycznie mniejszej wydajności, lepiej odpowie na nasze potrzeby. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z doradcami InEnergy, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Efektywność energetyczna pompy ciepła – współczynnik SCOP

Jak już wskazaliśmy, kierowanie się wskaźnikiem efektywności pompy ciepła COP nie jest rozwiązaniem optymalnym. Współczynnikiem bliższym rzeczywistym parametrom wydajności jest SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance). Jest on używany głównie do porównania powietrznych pomp ciepła. Określa stosunek energii cieplnej niezbędnej do ogrzania budynku w trakcie całego sezonu i energii elektrycznej zużytej przez to urządzenie. O ile zatem COP informuje, ile ciepła pompa dostarcza w danym momencie, o tyle efektywność pomp ciepła mierzona SCOP obejmuje szersze ramy czasowe. Rzecz jasna im wyższa ostateczna wartość, tym większa jest wydajność pompy. Dzięki SCOP możemy wyliczyć, ile faktycznie będzie nas kosztowało ogrzewanie obiektu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Warto jednak pamiętać, że ten współczynnik efektywności pompy ciepła przedstawia wartości szacowane, które nie zawsze muszą poprawnie odzwierciedlać warunki panujące podczas całego sezonu grzewczego.

Jaka jest efektywność pompy ciepła? – inne parametry

Efektywność energetyczna pompy ciepła może być mierzona także innymi parametrami. Są one jednak mniej popularne i można je zastosować tylko przy wystąpieniu konkretnych warunków. Zaliczamy do nich:

  • Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej, inaczej znany jako SEER – jest on miarą wydajności powietrznej pompy ciepła w trybie chłodzenia w ciągu roku.
  • Współczynnik efektywności energetycznej, czyli tak zwany EER – jest to miara stosunku dostarczonej energii cieplnej do całkowitej mocy urządzeń pomocniczych, takich jak wentylatory czy układ regulacji.
  • Sezonowy współczynnik efektywności pomp ciepła (SPF) – to najbardziej miarodajny parametr, który mówi, jaka jest rzeczywista efektywność pracy instalacji. Obliczamy go podobnie do SCOP, jednak wykorzystujemy faktyczne dane dotyczące zużycia energii i ciepła. Możemy go jednak obliczyć dopiero wtedy, gdy nasza instalacja działa.

Decydując się na zakup pompy ciepła, warto kierować się wysokimi wartościami współczynników COP i SCOP. Tylko takie urządzenia, montowane na co dzień przez instalatorów InEnergy, zapewnią nam spokój i efektywność pracy na wiele lat.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.