Czy pompa ciepła może być alternatywą dla klimatyzacji?

Pompa ciepła – alternatywa dla klimatyzacji

Pompa ciepła jest obecnie jednym z najchętniej montowanych źródeł ciepła w Polsce. To urządzenie doskonale sprawdzi się do ogrzania mieszkania czy firmy oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nadal jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pompę ciepła można także wykorzystać do chłodzenia przestrzeni. I to zarówno w sposób aktywny, jak i pasywny. Jak to dokładnie działa? Jak prezentuje się relacja pompa ciepła – klimatyzacja? Czy to się opłaca? Między innymi o tych kwestiach będzie traktować niniejszy artykuł.

Pompa ciepła – alternatywa dla klimatyzacji?

Klimatyzacja jeszcze do niedawna była rozpatrywana jako urządzenia luksusowe. Wykorzystywały ją głównie punkty handlowe, firmy oraz bogate domy, gdzie komfort przebywania był dużo ważniejszy, niż potencjalna efektywność ekonomiczna. Wraz z postępem technologicznym urządzenia do chłodzenia przestrzeni stały się popularniejsze. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko przynoszą ukojenie w upalne dni, ale także poprawiają jakość powietrza poprzez filtrację oraz usuwanie bakterii i grzybów. Nie ma wątpliwości, że tego typu rozwiązanie jest bardzo pożądane w każdym obiekcie. Wpływa na samopoczucie, umożliwia lepszą koncentrację na pracy, daje szansę na uzyskanie większego komfortu odpoczynku.

Czy dla osiągnięcia powyższych celów konieczny jest klimatyzator?

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być twierdząca. Równie dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła jako klimatyzacja. Jak to działa? Żeby wyjaśnić istotę funkcji aktywnego chłodzenia w powietrznej pompie ciepła, należy odwołać się do parametrów technologicznych nowoczesnych rozwiązań montowanych przez firmę InEnergy. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że wykorzystanie pompy ciepła w trybie aktywnego chłodzenia wymaga zastosowania sprężarki i zaworu czterodrogowego. W standardowym modelu pracy sprężarka tłoczy gazowy czynnik chłodniczy do wymiennika ciepła systemu grzewczego. To właśnie tam czynnik skrapla się, oddając ciepło do systemu grzewczego. Aby ustawić odwrotny tryb działania, należy przełączyć zawór czterodrożny. Dzięki temu skraplacz i parownik zamieniają się rolami i ciepło jest odbierane (parownik) z systemu grzewczego, schładzając jego czynnik (np. wodę w instalacji podłogowej. Użytkowanie pompy ciepła jako klimatyzacji ma sens przede wszystkim wtedy, gdy w obiekcie ogrzewanie odbywa się poprzez system podłogowy. Tradycyjne grzejniki nie są przystosowane do tej funkcji, a ich powierzchnia uniemożliwia dostateczną wymianę chłodu z otoczeniem.

Pompa ciepła jako klimatyzacja może także funkcjonować w sposób naturalny. Jest to szczególnie ważne dlatego, że stanowi tanią alternatywę dla opisanej wyżej operacji i działania klimatyzatorów. Podczas chłodzenia naturalnego sprężarka pompy jest wyłączona, a prąd pobierają jedynie pompy obiegowe i pozostałe urządzenia nią zasilane. Chłód jest w tym wypadku pobierany bezpośrednio z dolnego źródła ciepła (czyli np. gruntu czy wody gruntowej). Wydajność tego systemu jest niższa niż tradycyjnej klimatyzacji, co jest szczególnie odczuwalne pod koniec serii upałów. Nie ma też możliwości swobodnej kontroli nad pracą instalacji (np. ustawienia optymalnej temperatury). Warto też pamiętać, że chłodzenie pasywne jest możliwe do zastosowania tylko w pompach typu woda-woda lub glikol-woda.

Pompy ciepła jako klimatyzacja – kilka słów o użyteczności

Podstawową różnicą w relacji pompa ciepła vs. klimatyzacja jest sposób oddawania chłodu do pomieszczeń. Klimatyzator rozprowadza chłód po pomieszczeniu bezpośrednio nadmuchowo. Z kolei pompa ciepła czyni to poprzez czynnik pośredni, czyli wodę krążącą w instalacji. A jak wygląda efektywność energetyczna urządzeń? Niewątpliwie najtańsze jest chłodzenie pasywne, niemniej ma ono swoje ograniczenia. Chłodzenie aktywne pompą ciepła będzie kosztować prawdopodobnie podobnie ile użycie klimatyzatora.

Pompa ciepła – klimatyzacja – co zastosować?

To, które ze wspomnianych urządzeń warto zastosować (pompy ciepła – klimatyzacja) do chłodzenia mieszkania zależy od naszych preferencji. Pompę ciepła wykorzystamy zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia obiektu. Nowoczesne klimatyzatory również posiadają obie funkcje, jednakże efektywne ogrzewanie możliwe jest tylko w niewielkich przestrzeniach. Klimatyzator nie przygotuje tez ciepłej wody użytkowej. Warto również rozważyć całościowy wpływ chłodzenia na działanie pompy ciepła. Odprowadzanie z pomieszczeń do gruntu ciepła wpływa pozytywnie na gromadzenie się tam energii. Ta jest później (w zimie) wykorzystana do działania odwrotnego – podniesienia powietrza w domu. Wszechstronne użytkowanie pompy ciepła jest zatem nie tylko wygodne, ale też korzystne z punktu widzenia efektywności. Z drugiej strony klimatyzator zapewnia nie tylko optymalne chłodzenie, ale też czyszczenie powietrza. Niewątpliwie oba urządzenia mają swoje liczne zalety, dlatego można je stosować zarówno zamiennie, jak i łącznie.

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.