Biznes odpowiedzialny społecznie a wykorzystanie fotowoltaiki i pomp ciepła

alternatywnych źródeł energii

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) to nie tylko sposób na obniżenie rachunków bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wykorzystanie fotowoltaiki czy pomp ciepła ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy i osiągane przez nią wyniki finansowe.

Co to znaczy biznes odpowiedzialny społecznie?

Wprowadzony do biznesowych słowników jeszcze w latach pięćdziesiątych termin „Społeczna odpowiedzialność biznesu” (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility) definiuje sposób myślenia nowoczesnych firm, które realizują nie tylko własne cele, ale dbają również o cele całego społeczeństwa.

Przedsiębiorstwa działające w oparciu o ten model funkcjonowania, skupiają się nie tylko na zwiększaniu produkcji czy maksymalizacji zysków, ale również pamiętają o swojej roli w społeczeństwie. Współpracują więc z podmiotami i interesariuszami w celu między innymi ochrony środowiska, aktywizacji lokalnych grup społecznych czy poprawy poziomu edukacji.

Główną myślą społecznej odpowiedzialności biznesu jest to, że firmy mają obowiązek postępować w zgodzie z interesami społeczeństwa, w którym funkcjonują, a także przestrzegać prawa i działać w sposób etyczny.

Społeczna odpowiedzialność biznesu – jakie korzyści?

Dzisiaj społeczna odpowiedzialność biznesu jest gorącym tematem, którym interesuje się coraz więcej firm. Dotyczy to zarówno małych przedsiębiorstw o zasięgu lokalnym lub krajowym, jak i ogromnych korporacji z listy Fortune 500.

Zarządzający nimi menedżerowie wiedzą, że aby zachować konkurencyjność na rynku marki muszą wzbudzać zaufanie u konsumentów. Wymaga to wsłuchanie się ich głos. A ten jednoznacznie mówi, że klienci oczekują od firm czegoś więcej niż tylko osiągania zysków. Jednym z pożądanych działań jest między rozwiązywanie problemów społecznych i środowiskowych. Przedsiębiorstwa realizujące te cele mogą liczyć na postrzeganie firmy w pozytywnym świetle, większe zaufanie do prowadzonej działalności i większą lojalność klientów.

Przytoczone wyżej badania doskonale pokazują, że prowadzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie to doskonałe narzędzie do budowania, rozwoju, a następnie umocnienia pozycji marki na rynku. W rzeczywistości, jeśli idea CSR zostanie poprawnie wdrożona, może przyczynić się do zwiększenia długoterminowych przychodów firmy.

Fotowoltaika i pompy ciepła a CSR

Sposobów na to, by firma stała się odpowiedzialna społecznie jest kilka. Jednym z najczęściej wybieranych jest sięgnięcie po energię pochodzącą z alternatywnych źródeł energii.

Dzisiaj zużycie paliw kopalnych jest jedną z głównych przyczyn globalnych zmian klimatycznych. Im więcej wykorzystywanych jest tradycyjnych źródeł energii – ropa, gaz czy węgiel – tym więcej gazów cieplarnianych uwalnia się do atmosfery. Zaburzają one równowagę środowiska i powodują jego degradację.

Właśnie dlatego, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie alternatywnych metod pozyskiwania energii. Należą do nich między innymi fotowoltaika oraz pompy ciepła. Panele słoneczne nie emituje CO2 ani innych gazów cieplarnianych. Instalując panele fotowoltaiczne na firmowych nieruchomościach, przedsiębiorstwo może wytwarzać własną energię, dzięki czemu pobiera jej mniej z tradycyjnej sieci. – jednocześnie redukując emisję dwutlenku węgla.

Już jeden panel słoneczny o mocy 200 kW może zrównoważyć emisje dwutlenku węgla o około 250 ton rocznie – co odpowiada zabraniu z dróg 47 samochodów osobowych.

Dowiedz się więcej: fotowoltaika dla biznesu

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie tylko przyczynia się do redukcji emisji CO2. W całym procesie przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd praktycznie w ogóle nie jest wykorzystywana woda pitna, a urządzenia nie generują hałasu.

Czy opłaca się założyć fotowoltaikę w firmie?

Za wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w procesie produkcji prądu elektrycznego oraz ogrzewania w przedsiębiorstwach przemawia jeszcze jeden argument – jest to inwestycja, która zwraca się w krótkim okresie. Szacuje się, że potrzeba od 7 do 10 lat, aby wygenerowane oszczędności zrównały się z poniesionymi kosztami. Po tym okresie, firmy zaczynają liczyć już liczyć zyski wynikające z oszczędności.

Przede wszystkim jednak wykorzystanie OZE w działalności firmy idealnie wpisuje się w strategię tworzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie. Myślące, a przede wszystkim działające w ten sposób biznesy dbają nie tylko o swoje finanse, ale przede wszystkim o zdrowie pracowników, członków lokalnej społeczności, klientów oraz kondycję całej planety.

Dowiedz się więcej o wykorzystaniu fotowoltaiki i pomp ciepła w Twojej firmie. Skontaktuj się z doradcami inEnergy już teraz!

Zadzwonimy najszybciej, jak to możliwe

Infolinia czynna w godzinach 09.00 - 16.00
[call-center-api]

Napisz do nas

Skorzystaj z formularza kontaktowego
Jak możemy się z Tobą skontaktować?
Gdzie planujesz zainstalować fotowoltaikę?
Dodatkowe informacje pozwolą nam przygotować ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb:

Dziękujemy za kontakt

Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie przesłania wiadomości. Jeżeli w ciągu kliku minut nie przyjdzie do Ciebie e-mail z potwierdzeniem od nas – sprawdź folder „spam” i/lub zakładkę „oferty”. Wiadomość nie dotarła? Napisz do nas na kontakt@inenergy.pl lub zadzwoń pod nr. +48 690 002 022.